Somuncu Baba Evi,Fırını ve Kültür Merkezi

Somuncu Baba Evi ve Fırını Mollafenari Mahallesinde olup, net olmamakla birlikte 1390’lı yıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Yapının kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Somuncu Baba Evinin içinde çilehanesi, ibadet ve zikir odaları ile iki küçük fırını mevcuttur.

Somuncu Baba Âlim ve yardımsever bir zattır. Asıl ismi Hamid’dir. "Somuncu Baba" lakabıyla meşhurdur. Kaynaklarda 1349’da Kayseri'de doğduğu yazmaktadır.

Somuncu Baba'nın ekmek sattığı yer, Ulu Caminin karşısında yer alan Sahaflar Çarşısının ortası olarak söylenir. Somuncu Baba'nın, küçük fırınlarında pişirdiği ekmeklerle, Ulu Cami'nin inşaatında çalışan işçilere ekmek yetiştirdiği de, nakledilen rivayetler arasındadır.

Somuncu Baba Evi ve fırını iki kattan oluşmaktadır. Kamulaştırmasının ardından, 2011 yılında proje çalışmaları ile restorasyon çalışmaları başlatılmış, 2018 yılı Ramazan ayının ilk iftarında ziyaretçilerine açılmıştır.

Somuncu Baba evi ve fırını’nın sembolik olarak yaşatılması için belli zamanlarda halka ekmek, helva v.b. gıda maddelerinin dağıtılması sağlanmaktadır.

Manevi bakımından Bursa için önemli bir kişidir. Özellikle fırını ve çilehanesinin manevi değeri olmasından dolayı Türkiye’nin ve Dünyanın her yerinden ziyaretçi almaktadır.