İl Başkanımız Hasan Ekici'den Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü mesajı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısı ile kameralar karşısına geçen Gelecek Partisi Konya İl Başkanımız Hasan Ekici, “Bir kadın sadece kadın olduğu için toplumsal ayrıma maruz kalırken siz neredesiniz?” diye sordu.

Gelecek Partisi Konya İl Başkanımız yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ceren, Ayşegül, Songül, Şahindere, Başak ve daha niceleri…

Bu isimler Türkiye’de haberlerde gördüğümüz ve yaşama hakları birileri tarafından ellerinden alınan sayısız kadınlarımızdan sadece birkaçı…

Her geçen gün artan bu isimler ve kadın cinayet haberlerinin hayatımızın bir parçası haline getirilmesini kabul etmiyoruz.

Kadına Yönelik Şiddet her şeyden önce insan hakları ihlalidir. Çözüm üretmek için ekonomik, siyasi, kültürel etkenlerin dikkate alınması, sürece ilişkin gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması zaruridir.

Geçtiğimiz yıldan bu zamana kadar 414 kadın, sevdiklerinden, ailelerinden, hayatlarından acımasızca koparıldı. Bunların 160’ı şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti.

Sayın Yetkililere Gelecek Partisi olarak soruyoruz. SİZ NEREDESİNİZ?

 Gerekli yasal düzenlemeler yapılmadıkça, caydırıcı cezaları uygulanmadıkça, halen faillere iyi hal, etkin pişmanlık gibi takdiri indirimler uygulandıkça kadınların özgürlükleri ve yaşam hakları tehdit altında olacaktır.

Toplumda önemli rol modellerin ve siyasi kişilerin, kadınlarla ilgili söylemlerinde konuşma dili çok önemlidir. Bu dil aşağılayıcı, ötekileştirici olur ise, şiddete eğilimi olan kişileri cesaretlendirici olmaya devam edecektir. Kadınlar toplumsal hayatın her alanında hak ettikleri değeri, kıymeti görmelidirler. Siyasiler, iş insanları, akademisyenler söylemleri ile topluma örnek olmalılar ve kadınların önündeki engeller toplumsal bilinçle aşılmalıdır.

Bu düşünceden hareketle, Gelecek Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı ve Kadın Kolları Başkanlıkları olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Sayın Yetkililere

 “Siz Neredesiniz ?” diye soruyoruz.

Bir kadın sokak ortasında güvenli bir şekilde yürüyemezken, katiller kadındı güçsüzdü derken SİZ NEREDESİNİZ?

Bir kadın sadece kadın olduğu için toplumsal ayrıma maruz kalırken SİZ NEREDESİNİZ?

Kadınlar bu toplumun mihenk taşıdır ve toplumsal barışın sağlanması, şiddetsiz toplum bilincinin yerleşmesi için gelecek kadroları olarak biz mücadelemizden asla vazgeçmiyoruz. Biz buradayız. Peki siz? SİZ NEREDESİNİZ?

İlimizde kadına şiddetle ilgili yaptığınız bütün haberlerin toplumu bilinçlendirmeye ve dönüştürmeye, yani, kadınların hayatta kalma mücadelesine büyük bir katkısı var. Kadın hakları için verdiğiniz mücadeledeki bu değerli katkınız için hepinize teşekkür ediyoruz. Bugün Gelecek Partisi olarak ortaya koyduğumuz çalışmayı da ellerinizde daha da kıymetleneceği bilinciyle size emanet ediyoruz.” dedi.

KADIN BEDENİ NESNELLEŞTİRİLEREK BİR REYTİNG MALZEMESİ HALİNE GETİRİLMEKTEDİR.

Gelecek Partisi Konya İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Türker de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“25 Kasım tüm dünyada kadınların şiddete karşı mücadelesinin küresel olarak birleştiği bir gündür.

Bilindiği üzere yıllık kadın ölümlerinde bilanço her geçen gün artmakta, tecavüz ve ölüm haberleri magazinleştirilip, kadın bedeni nesnelleştirilerek bir reyting malzemesi haline getirilmektedir.

Yasal mevzuattaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen, kadına yönelik şiddet katlanarak devam etmektedir.

Şiddetin temel nedeniyse toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilemeyerek, sahici bir iradenin ortaya konulamamasıdır.

Kadına yönelik şiddet toplumun kanayan bir yarası olarak çözüme kavuşmayı beklemektedir.

 Bu bağlamda, devletin kurum ve kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir.

Devletin kadına yönelik şiddetle mücadelede çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesinin yanı sıra, mücadelenin toplumsal düzeyde bir bilinç oluşturmak kaydıyla, genele yayılarak, etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi gerekliliği vardır.

Gelecek Partisi Konya İl Başkanlığı ve İl Kadın Kolları Başkanlığı olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesi ile şiddetin son bulduğu, hak ve özgürlüklerden yararlanma noktasında cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir dünya temenni ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.”