Gelecek Partisi Van İl Başkanı Karabıyık Van’daki Müteahhitlerin Sorununu Davutoğlu’na İletti

Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık, Van’daki Müteahhitlerin sorunlarını İl Başkanları Toplantısında, Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na iletti.

Başkan Karabıyık; Van Ticaret ve Sanayi odasının müteahhitler grubuna bağlı meclis üyelerinden oluşan bir heyetin 14.03.2022 tarihinde Van İl Başkanlığımızı ziyaret ederek son zamanlarda yaşanan ciddi fiyat farkları ve zamlardan olumsuz etkilendiklerini dile getirdiklerini ve Genel Başkanımıza iletmek üzere yazılı bir metin ile sorun ve sıkıntılarını dile getirdiklerini belirtti. 

Karabıyık, Van İlinde olduğu gibi Türkiye’de de yüzbinlerce müteahhit in olduğunu dile getirerek müteahhitlerin %35 ve %40 oranında tenzilat ile ihale aldıklarını, İşlerini yapmalarına rağmen kimisinin hakkediş alamadığını veya hakkediş alsalar da zamlara esir düştüklerini ifade ederek, Malzemelere kısa süreler içinde %100 ve %300 zam yapılmış olup malzemelerin 6 ay süreyle fabrikadan çıkışı yapılacağı bilgisi alınmaktadır. Sürekli olarak malzeme alınamadığı için büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Alınan ihalelerde fabrikaların malzeme için vermiş olduğu süreler ihale süresine yetmediği için müteahhitler bunu kamuya sözlü ve yazılı iletmelerine rağmen cezai işlem uygulanmış mağduriyetleri görülmesine rağmen ‘’iş feshi’’ yapılmamıştır. Hükümete yakın olan yandaş firmalara ‘’Fiyat farkı konulmuş’ ’ancak kırım ve kendi imkânları ile iş alan firmalar ise kaderleri ile baş başa bırakılmış olup bu firmaların çekleri yazılmış yakında tek tek iflas edecekleri bilgisi ne yazık ki bizlere ulaşmıştır dedi.

Başkan Karabıyık; Gelecek Partisi Genel merkezinde 31.03.2022 tarihinde yapılan İl Başkanları Toplantısında, Van Ticaret ve Sanayi odasının müteahhitler grubuna bağlı meclis üyelerinden oluşan heyetin Van İl Başkanlığımıza iletmiş olduğu Yazılı metni Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na Kurucular Kurulu Üyesi ve Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Bilici ile birlikte sunduk. Bu konunun takipçisi olacağını ifade eden Genel Başkanımız, Maalesef müteahhitlerimiz mağduriyetleri Van’da olduğu gibi ülkemizdeki tüm illerimizde de müteahhitleri zor durumda bırakmıştır. Hükümete her fırsatta gerek kendisinin ve gerekse parti sözcümüz Serkan Özcan’ın TV programlarında dile getirerek müteahhitlerin aldıkları işlerde Enflasyonun kat sayısının tekrar hesaplanarak yeni bir ‘’fiyat farkının’’ ödenmesi talebini her platformda gündeme getireceklerini ifade ettiler dedi.