Kadına yönelik her türlü şiddetin üstesinden gelecek olan yine biz kadınlarız

Gelecek Partisi Van Kadın Kolları Başkanı Hatice ALP, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Başkan Alp yaptığı açıklamada; Birleşmiş Milletlerin 1999’daki Genel Kurulu’nda alınan karar ile her yıl Mirabel kardeşlerin öldürüldüğü gün olan 25 Kasım tarihi "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü" olarak anılmaktadır. 

25 Kasım, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, aile içi şiddete ve kadın haklarını yok sayan sistemlere karşı kadınların eylem günüdür. Kadına yönelik şiddet, bir kişinin cinsiyetine dayalı olarak o kişiyi hedefe alan şiddet biçimi olarak tanımlanabilir. Kadına yönelik şiddette ortaya fiziksel, psikolojik ve ekonomik gibi çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilir. Kadına yönelik şiddetle mücadelede; yasal düzenlemeler ve kurumsal mekanizmaların yanısıra konuya ilişkin bilinç ve duyarlılığın artırılması, kolluk, adalet, sağlık, sosyal hizmet gibi birçok alanın; kamu kurumları, sivil toplum, medya ve özel sektör gibi birçok tarafın; bütüncül yaklaşım içerisinde uzun soluklu ve kararlı mücadelesine ihtiyaç vardır.


 Bu duygularla, kadınların toplumda hak ettiği yere ulaşmasındaki tüm engellerin kalktığı bir dünya diliyorum dedi.