BASIN Öne Eğilmesin Başın Öne Eğilmesin

 İl Başkanımız Sn Av. Zülküf Arslan, şehrimizde görev yapan tüm gazetecilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü tebrik etti ve  şehrimizin gözü, kulağı ve dili oldukları ve her türlü tazyik ve baskıya rağmen özgürce mesleklerini icra ettikleri için basın mensuplarına teşekkür etti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebeti ile bir açıklama yayınlayan ARSLAN, yapmış olduğu açıklamada Basın özgürlüğüne değinerek, ''Basın özgürlüğüne hukukun üstünlüğüne özellikle dikkat çekmek istediğini, basının baskı altında olmadan, sansür yada oto sansürün uygulanmadığı, gazetecilerin keyfi gözaltı yada tutuklamalara ve yargılamalara maruz kalmadığı bir düzen inşa edeceğiz ifadelerine yer verdi. Arslan yaptığı açıklamada 1961 tarihinden bu yana “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanan 10 Ocak'ın ne yazık ki yazıların sansürlendiği veya basın mensuplarının bir telefonla işinden edildiği günümüzde “Çalışamayan Gazeteciler Günü”ne dönüştürüldüğünü belirtti.

İl Başkanımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebeti ile yaptığı açıklama:

BASIN Öne Eğilmesin, Başın Öne Eğilmesin

Gelecek Partisi olarak Parti Programımızda belirttiğimiz üzere "Basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğünü şiar edinmiş demokratik bir toplumun temel ihtiyacıdır. Bunu yok etmek, usulsüz ve baskıcı metotlarla basında tekelleşmeye yönelmek, Türkiye’nin zihni kapasitesini daraltmaktadır. Gelecek Partisi olarak Basının baskı altında olmadan, sansür ya da oto sansürün uygulanmadığı, gazetecilerin keyfi gözaltı ya da tutuklamalara ve yargılamalara maruz kalmadığı bir düzen inşa edeceğiz."

Dün, Bugün ve Gelecek'te bu sözlerimizin arkasındayız.

Basın, milletin ortak sesidir. Toplumun bilgilendirilmesi ve aydınlatılması gibi önemli bir görevi yerine getiren, demokrasimizin güçlü ve sağlam temeller üzerine oturtulmasında, fikir ve düşünce hürriyetinin geliştirilmesinde önemli bir görevi üstlenen gazetecilik mesleği, ne yazık ki bugün zor günlerden geçmektedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile iktidar ve ortaklarının müsrif bir tüccar hoyratlığı ile tarumar ettiği hususların başında maalesef ifade ve düşünce özgürlüğünün vazgeçilmezi olan basın hürriyeti gelmektedir. Gerçekleri yazan ve halkın sesini duyurmaya çalışan basın emekçilerimiz, iktidarın hışmından nasibini almakta; ya mali kıskaca alınmakta ya da hapis ve tutukluluklarla susturulmaya çalışılmaktadır.

1961 tarihinden bu yana “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanan 10 Ocak, ne yazık ki yazıların sansürlendiği veya basın mensuplarının bir telefonla işinden edildiği günümüzde “Çalışamayan Gazeteciler Günü”ne dönüştürülmüştür.

Ancak her türlü tazyik ve baskıya rağmen özgürce mesleğini icra eden gazetecilerimiz ve basın mensuplarımız, evrensel insani ve mesleki değerleri koruyarak Demokrasimizin güçlenmesinde belirleyici rol almaya devam etmektedir. İnanıyorum ki zor koşullarda mesleğinin hakkını vermeye çalışan basın mensuplarımız şehrimizin ve ülkemizin gözü, kulağı ve dili olmayı başaracaklardır.

Bu vesileyle demokrasi ve insan haklarını inşa ve ihya eden yürekli ve özgür gazetecilerimizi saygıyla selamlıyor ve tüm gazetecilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü kutluyor; görevi başında hayatını kaybeden basın çalışanlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.