Siyasetçi ve Gazetecilere Yönelik Saldırılar Hk.

İl Başkanımız Sn Av. Zülküf ARSLAN, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Sn Ümit ÖZER, Saadet Partisi İl Başkanı Sn Av. Baki COŞKUN, Deva Partisi İl Başkanı Sn Begüm BAŞMISIRLI ve Demokrat Parti İl Başkanı Sn Ali YILDIRIM ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanımız ve Genel Başkan Yrd. Sn Selçuk Özdağ ile gazeteciler Sn Orhan Uğuroğlu ve Sn Afşin Hatipoğlu’na yapılan saldırıları kınadılar.

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Son dönemlerde demokrasi, insan hak ve özgürlükleri ile ifade hürriyeti konularında ciddi bir çöküşün yaşandığı ülkemiz, tarihinin gördüğü en baskıcı dönemlerden birinden geçmektedir. Sistem değişikliği ile her şeye tek liderin karar verdiği, tek sesliliğin ve tek düşüncenin hakim kılınmaya çalışıldığı bu dönemde iktidar ortakları baskı ve tehditlerle toplumsal yaşamın her alanını kontrol altına almaya dönük hamlelerini artırmaktadır.

Ne yazık ki, bu güç hoyratlığından bütün bir toplumla birlikte siyasetçilerimiz ve basın mensuplarımız da nasibini almıştır. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ile gazeteciler Orhan Uğuroğlu ve Afşin Hatipoğlu’na yapılan saldırılar, kişilere gözdağı vermenin ötesinde ülkemizi ve demokrasimizi hedef almaktadır.

Muhalefet partileri İl Başkanları olarak bu menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Temel insan haklarından olan düşünce, ifade ve siyaset yapma özgürlüğü, demokratik hukuk devletinde anayasal güvence altındadır ve soluduğumuz hava kadar elzemdir. Özgürlüklerin ve kamu güvenliğinin sağlanması ise iktidarın sorumluluğundadır. Ancak, iktidar özgürlük alanını genişletme yerine, toplumu zenginlikte ve refahta eşitlemek yerine, milletin büyük çoğunluğunu yoksulluk ve eğitimsizliğe mahkum etmektedir. Bu da yetmezmiş gibi koalisyon ortağının “dava arkadaşım” dediği, “hareketimizin delileri” dediği karanlık odaklar, haksızlık ve hukuksuzları dile getiren siyasetçi ve basın mensuplarını hedef almakta; baskı, tehdit ve saldırılarla sindirmeye çalışmaktadır.

İnsan hak ve özgürlüklerini önemseyen, Demokrasiyi önceleyen toplumun her kesimi, örnek bir dayanışma göstererek bu saldırıları kınamış, fail ve azmettirenlerden hukuk önünde hesap sorulması yönünde ortak bir tavır sergilemiştir. Başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Bahçeli olmak üzere iktidar ortaklarından da bu menfur saldırıları kınamaya yönelik bu dayanışmaya ortak olmalarını beklerdik. Ancak şiddet ve kaosun kol gezdiği bir Türkiye arzulayan karanlık odaklar listeler yayınlayarak siyasetçi ve gazetecileri hedef almaya, Devletin savcıları hakkında sosyal medyada linç kampanyaları düzenlemeye devam etmektedir.

Siyasi ve özgürlük iklimini tehdit eden endişe ve utanç verici bu tutum ve davranışların toplumsal huzura faydası olamayacağı gibi, demokrasi tarihimize kara birer leke olarak geçeceği de muhakkaktır. Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Deva Partisi ve Gelecek Partisi Kayseri İl Başkanları olarak bu saldırılar öncesinde de bir araya gelmiş ve şehrimizin sorunlarının çözümü adına ortak bir duruş sergileyerek “Kayseri Hepimizin” demiştik. Bugün de “Bu Ülke Hepimizin” diyerek ne pahasına olursa olsun el ele vererek bu acı ve karanlık günleri birlikte aşacağımızı beyan ediyoruz.

Düşünce, ifade ve basın özgürlüğü ile siyaset yapma özgürlüğünün teminatı olan Demokrasimizi ve bizleri hareket edemez ve nefes alamaz hale getirmek isteyen karanlık odaklara karşı birlikte mücadele edeceğiz. Ya ellerimizi taşın altına koyup bu badireyi birlikte atlatacağız, ya da millet olarak hepimiz bu taşın altında kalacağız. Demokrasi ikliminin zehirlenmesine milletimizin desteği ile muhalefet parti yöneticileri ve teşkilatları olarak asla izin vermeyeceğiz. Millet olarak, bütün bir toplum olarak her şeye rağmen demokrasi ve insan haklarını ülkemizde inşa ve ihya edeceğiz.

TÜRKİYE KARANLIĞA GÖMÜLMEYECEK

DEMOKRASİ VE HUKUK KAZANACAK