İl Başkanımız Başkale de sel felaketinin yaşandığı Esenyamaç köyünü ziyaret etti

Gelecek Partisi Van İl Başkanlığı’ndan Sel Bölgesine Destek

Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık ve yönetim kurulu üyeleri geçtiğimiz günlerde Van'ın Başkale ilçesi Esenyamaç mahallesinde selden etkilenen aileleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular.

Sel bölgesindeki vatandaşlara bir destek de Gelecek Partisi’nden geldi

Gelecek Partisi Van İl Başkanlığı teşkilatın çeşitli kademelerinden oluşan bir heyet ile selden etkilenen ailelere çeşitli yardımlarda bulundu.

Konuyla İlgili açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık;Bugün ilçe başkanlarımız ve yönetim kurulu üyelerimiz ile sel bölgesindeki vatandaşlarımızı ziyaret ettik sorun ve sıkıntılarını kendilerinden bire bir dinledik.


Bizim iktidar Partisi gibi Belediyelerimiz yok, hazine yardımımızda henüz yok ancak bizim kendi teşkilat mensubu arkadaşlarımızla oluşturduğumuz bir havuzumuz var. İmkânlarımız dâhilinde önemsenecek miktarda bir yardım seferberliği başlattık ve bu gün ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırdık. Gıda kolilerimiz haricinde, Esenyamaç mahallesindeki bakıma muhtaç olan 50 civarındaki yaşlı, engelli ve 0-4 yaş arasındaki çocuklar için hasta ve çocuk bezi, ıslak mendil ve en az iki ay yetecek kadar hijyenik temizlik setini ailelerimize teslim ettik.

Bizden önce bir çok Siyasi Partinin yanısıra STK,Dernek ve hayırsever iş insanlarının ’da sel bölgesindeki vatandaşlarımıza katkıları olmuştur. Ayrıca AFAD ve SYDV yetkililerinin de sahadaki olumlu çalışmalarına şahit olduk dedi.


Sel Felaketinin Esenyamaç Mahallesi başta olmak üzere etrafındaki bazı mahalle ve mezralara çok büyük zararlar verdiğini gözlemlediklerini ifade eden Başkan Karabıyık, Önümüz kış halk şimdiden bu kışı bu mağduriyet içinde nasıl geçireceğini kara kara düşünmektedir. Kalıcı konutların yapılması için hak sahipleri acilen tespit edilip henüz mevsim şartları uygun iken ivedilikle yapılarak hak sahiplerine teslim edilmesi lazım. Küçük ve büyük baş hayvanları telef olan vatandaşlarımızın tespiti yapılarak hak sahibi mağdurların ödemeleri yapılmalıdır. Mahalle ve mezralarda patlayan içme su hatları onarılmalı, Selden dolayı sökülüp sürüklenen elektrik direkleri ve trafolar yenilenmeli ayrıca sel sularının yükseklerden toplayıp getirdiği taş toprak ve molozların köyün içinden iş makinaları tarafından yüklenerek ivedilikle köyün uzağında bir dere ıslahı içine götürülmelidir ifadelerine yer verdi.


Psikolojileri bozuk olan çok sayıda bay ve bayan vatandaş ile sohbet etme imkânlarının olduğunu da belirten Başkan Karabıyık, Bu vatandaşlarımız için ilgili kurumlar psikolojik tedavi için psikoterapist görevlendirmelerinde bulunmalıdır, Ayrıca Ortam çok gergin ve insanlar halen çok tedirgin bunun için ise İl ve İlçe sağlık müdürlüğü geçici bir süreliğine Eşmepınar Mahallesi ve mezraları İçin sürekli 1 Ambulans hazır bulundurmalıdır dedi.

Karabıyık; Gelecek Partisi olarak sel felaketindeki vatandaşlarımızın yaraları ve ihtiyaçları tamamlayıncaya kadar sürekli o mahallelerimizi ziyaret ederek kendi imkânlarımız dâhilinde yardımlarımızı dağıtmaya ve vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz ifadelerini kullandı.