Kış da Ekonomik Sorunlar da Kapıda; Çözüm için BURDAYIZ

Her hafta yaptıkları basın açıklamaları ile şehrimizin ve ülkemizin sıkıntılarını, halkımızın dertlerini dile getirmeyi gelenek haline getireceklerini belirten İl Başkanımız Av. Zülküf ARSLAN, yaptığı açıklamada şu hususlara değindi:

Ufukta Erken Seçim Var

Biz Gelecek Partisi olarak 1 Kasım 2020 Pazar günü Ankara’da 1. Olağan Büyük Kongremizi gerçekleştirdik. Büyük Kongremizle birlikte, 6 ay ve akabinde yapılacak her seçime katılma hakkını haiz olmuş bulunuyoruz. Biz inanıyoruz ki, önümüzdeki dönemde, 2021 yılı içerisinde bir erken seçim ufuktadır. Çünkü böyle bir ekonomik ortamda, özellikle de Euro’nun 10 TL’yi Dolar’ın 8.50 TL’yi geçtiği bir ortamda artık bu koalisyon hükümetinin ülkeyi ve ekonomiyi yönetmekten aciz olduğu açık ve net bir şekilde görülmektedir. İşçi perişan, memur perişan, çiftçi perişan, halkımız perişan haldedir..

Türk Lirası, bu iktidarın yanlış politikaları sonucu yılbaşından bu tarafa Dolar karşısında %40’tan fazla değer kaybetmiştir. Döviz kurundaki artış nedeniyle fiyatlar artarken, çalışanların gelirleri sabit kalmış, yani kur karşısında erimiştir. Öyle ki şu an çalışanların %40’ını oluşturan asgari ücretlilerin almış oldukları ücret, Euro bazında 2010 yılının bile altındadır. Bu da halkımızın nasıl perişan hale getirildiğini göstermektedir.

Bizler Gelecek Partisi olarak, yoksullukla, yolsuzlukla, yasaklarla ve yalanlarla mücadele etmek için yola çıktık. Bizler aydınlık bir Gelecek, güçlü ve müreffeh bir Türkiye ideali ile yola çıktık. Gördük ki, halkımızın yolsuzluklarla yalanlarla mücadele etme azmi ve takati kalmamıştır; yolsuzlukların ve yanlış politikaların neden olduğu yoksulluk halkımızı perişan etmiştir. İnşallah Gelecek Partisi iktidarı ile birlikte asgari ücretteki vergi yükünü kaldıracağız. İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret ve adil bir vergi sistemi getireceğiz. Kamu kaynakları sadece birkaç şirkete peşkeş çekilmeyecek, bütün halkın hakkı ve hukuku korunacaktır.

Mülkiyet Hakkı da Liyakat de Askıya Alınıyor

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sanayileşme İcra Komitesi kurulmuştur. Başkanlığını Cumhurbaşkanının yaptığı, Damat Bey ve Sanayi Bakanının da olduğu bu komite, ne yapacak, kendilerinin önemli gördükleri büyük şirket ve holdinglerin satışına müdahale edilebilecektir. Aziz Kayseri halkı, bu Anayasada güvence altına alınan mülkiyet hakkının kısıtlanmasıdır ki mülkiyet hakkı Anayasada temel insan hak ve hürriyetleri arasında sayılmaktadır. Bu kısıtlamanın doğru olmadığına inanıyoruz.

Ayrıca hepimizin bildiği üzere Can Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı yıllardır işgal eden Ermenistan son olarak kardeş Azerbaycan halkına saldırmakta ve sivilleri katletmektedir. Ancak geçtiğimiz günlerde TRT Haber’de yayınlanan Satır Başı programında “Azerbaycan Sivillere Saldırıyor” şeklinde bir KJ yayınlanması hepimizi derinden üzmüştür. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kuruluşu olan ve halkın vergileri ile beslenen TRT’de bu yazının kasıtlı olarak yapılmadığına inanmak istiyoruz. Ancak kırmızı bültenle aranan bir teröristin TRT ekranlarına çıkarılması hâlâ hafızalarımızda iken TRT’nin bu kez de böyle bir hataya imza atması kabul edilemez, TRT gibi bir kurumda böyle liyakatsizliklerin yaşanması kabul edilemez. İmza atılan bu sorumsuzluklar nedeniyle TRT yönetimini ve tüm sorumluları kınıyoruz.

Kış da Kapıda Ekonomik Sorunlar da

Şu an hepimizin şahit olduğu üzere soğuk kış şartlarına girmiş bulunuyoruz. Artık halkımızın doğalgaz tüketimi ve faturalar hızlı bir şekilde artmaktadır. Ayrıca pandemi sürecinde verilen kredilerin Kasım Aralık itibariyle geri ödemeleri de başlamak üzeredir. Bu nedenle esnafımızın ve halkımızın daha zor ve sıkıntılı bir duruma düşmemesi adına gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Yoksa üzülerek belirtiyoruz ki, vatandaşımızın daha büyük ekonomik sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verilecektir.

Halbuki bu koalisyon hükümeti sürekli olarak faize karşı olduklarını söylüyorlar; ancak Damat Bey’in açıkladığı yeni ekonomi programı sonrasında Merkez Bankası referans faizleri 11.75’ten 14.75’lere kadar çıkmıştır. Bu bakımdan iktidarın söylediği ile yaptığının ne kadar birbirine zıt olduğu açıktır.

Tabi ki bizler, basın açıklamalarımızda güzel hususlara değinmek isterdik; ancak ülkeyi yönetmekten aciz bu koalisyon hükümetinin yaptıkları karşısında güzelliklerden bahsedememenin de acısını vicdanlarımızda hissediyoruz. İnşallah Gelecek Partisi iktidarında, ekonomiden eğitime, adaletten sağlığa ve özellikle de depremden şehircilik ve çevreye kadar her alanda güzel faaliyetlere birlikte imza atacağız.