İl Başkanımız Av. Zülküf ARSLAN, Basın Mensupları ile Buluştu!

İl Başkanlığımızın düzenlediği Tanışma Kahvaltısında Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sn Veli Altınkaya ve şehrimizin önde gelen basın mensupları ile buluşan İl Başkanımız Sn Av. Zülküf ARSLAN, gazetecilerin sorularını cevapladı. Kayseri’deki teşkilatlanma çalışmalarımız hakkında bilgi veren ARSLAN, partimizim ilk Büyük Kongresini tamamladığını ve yapılacak olan ilk Genel Seçime katılma yeterliliğine sahip olduğumuzu belirtti. Kayseri özelinde yaşanan sıkıntıları dile getiren İl Başkanımız ARSLAN, yatırımlar ve yerel yönetimler anlamında çok derin sorunların olduğuna işaret etti. Çözüm noktası olma adına siyaset üreteceklerine değinen Arslan, “Biz sorun değil, çözüm üretmeye talibiz. Biz kutuplaştırmak için değil, kaynaştırmak için varız” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İl Başkanımız Sn. Arslan, şu hususlara değindi:

Gündeme olması sebebiyle biz Gelecek partisi olarak Sancaktepe Mahallesine gittik, orada vatandaşın mağduriyetini dertlerini dinlemeye gittik. Biliyorsunuz Sancaktepe’de Hazine arazileri Belediye’ye geçirilerek satılmış ve yıllardır orada yaşayan insanlar, son imar barışı düzenlemesinden de yararlanarak yapı kullanım izin belgelerini almış olmalarına rağmen haksızlığa uğratılmışlardır. Biz her hafta bir etkinlik düzenliyor, her hafta bir mahallemizi, esnafımızı, halkımızı ziyaret ediyoruz; hem onların dertlerini dinliyor hem de onlara kendimizi anlatıyoruz. Biliyorsunuz, ana akım medya Gelecek Partisi olarak bizi gündeme getirmemeye gayret ediyor; çünkü Gelecek Partisi ve Genel Başkanımız Sn Ahmet Davutoğlu, ülkemizdeki mevcut sorunları çok iyi biliyor ve sorunları eleştirmekle kalmıyor çözüm yollarını da öneriyor. Biz de Kayseri İl Teşkilatı olarak bunu güzel ve aziz şehrimiz Kayserimizde yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. İnşallah güzel güzel Kayserimizin ve Türkiyemizin olacaktır. Ekonominin rayına oturduğu, insanların gelecekten tedirgin olmadığı, huzur ve güvenin olduğu bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.

Şehrimizin En Büyük Sorunu: İmar

Biz haftalık olarak basın açıklamaları yapıyoruz ve geçen haftada değindiğimiz üzere biz şu anda Kayseri İl Başkanlığı olarak yerelde en büyük sıkıntının imarda hatalar, yanlışlar ve kasten bazı işler yapılıyor. Bilerek ve isteyerek yapılan işlere hata denilemez, o kasttır. Vatandaşımız yıllarca emek vererek para biriktirip aldığı taşınmazlar belediye tarafından önce bir kararla kamusal alan, yeşil alan ilan ediliyor. Bu alanlar el değiştirdikten sonra başka bir düzenleme yapılıyor ve değerleniyor. Vatandaşlar böylece hem maddi ve manevi zarara uğruyor, çöküyor; hem de bir kamu kurumu Belediye’yi Devlet yerine koydukları için Devlete olan güvenleri azalıyor. Buna ilişkin tarafımıza pek çok şikayet ve başvuru gelmiştir. Ne yazık ki bu durum sadece şehrimize has da değildir. Bilindiği üzere Genel Başkanımız Sn Ahmet Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde İmar Yasası üzerinde ısrarla durmuştu. İmar Kanunu, Şeffaflık ve Siyasi Etik Yasalarının çıkarılması için yoğun çaba sarf ettiği için hepimizin malumu olan sıkıntılar yaşamıştır.

Şu anda Kayserimizde imar problemi var, ondan sonra da hepimizin şahit olduğu bir trafik sorunu var. Bildiğiniz üzere imar kanununda binaların altında kapalı otopark yeri ayrılmasına ilişkin düzenleme uzun süredir var; ancak bu uygulanmadığı için halkımız mağdur oluyor, sıkıntı yaşıyor.

Teşkilatlanma Çalışmalarımız Hızla Devam Ediyor.

Biliyorsunuz siyasi partilerde teşkilatlanma çalışmaları hiç bitmez, gelenler gidenler her yerde her zaman olacaktır. Biz de tecrübe birikimi olarak köklü olsak da kuruluş olarak yeni bir partiyiz ve sürekli daha iyi hale gelmek için çalışıyoruz. Genel Başkanımız ve Seçilmiş Son Başbakanımız Sayın Davutoğlu da aziz şehrimize özel bir önem vermektedir. Kayserimize ve Kongremize çok gelmek istiyordu, ancak hem pandemi nedeniyle hem de Bartın Kongresi sonrasında yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle gelemedi. Ancak pandemi şartların hafiflediği bir süreçte mutlaka gelecektir. Biz şu anda Kayseri il kongremizi ve 6 ilçe kongremizi yaptık. Diğer ilçelerimizde de teşkilatlanma çalışmalarımız hiçbir sıkıntı olmadan tüm hızıyla devam ediyor. Allah’ın izni ve teşkilat mensuplarımızın gayreti ile inşallah bütün ilçelerimizi yıl sonuna kadar tamamlamış olacağız.

Üyelik ile ilgili Cumhuriyet Meydanı’nda stant açtık. Halkımız üyelikle ilgili büyük teveccüh gösterdiler. İnsanlar gelip samimi bir şekilde alternatif partilerin olması gerektiğini ve Gelecek Partisi olarak bizi bir iktidar alternatifi olarak gördüklerini söylediler, ancak bunu söylemlerine rağmen bazı vatandaşlarımız üye olmaktan kaygılanıyorlardı. Biz bu endişe ve kaygıları da anlıyoruz, biz asla vatandaşımızı suçlamıyoruz. Bu durumun müsebbipleri vatandaşımız değil, insanları bu psikolojik duruma getiren bu koalisyon sorumludur. Siyasi partiler ve üyelik demokrasinin gereğidir. İnsanlar, üye olurken hiç bir şeyden endişe ve kaygı duymamalı, ancak malumunuz ülkemizde bu ortam oluşturulamadı. Toplumu geren bu duruma sebep olanlar, oturup düşünmeliler. Artık milletimiz huzur ve güven istiyor, bu toplum ötekileştirici kutuplaştırıcı dilin kullanılmasını istemiyor, bu millet geleceğe umutla bakmak istiyor. Vatandaşlarımız artık bazı şeylerin değişmesi gerektiğini söylüyorlar, biz de yanlış giden, yanlış gördüğümüz işleri düzeltmek için yola çıktık.

Şehrimizde de Ülkemizde de hem iktidar hem muhalefet boşluğu var.

Hukuken iktidarda tek partinin olduğu söylense de fiilen ülkenin iki buçuk partili bir koalisyon tarafından yönetildiği gayet açık ve nettir. Normalde iktidarın ortaklarının muhalefette olması gerekirdi, ancak ittifak yapıldığı için onlar da iktidara ortak oldular. İktidar partisinin yaptığı yanlışları söylemiyor, söyleyemiyorlar. Bizler sadece eleştirmek için muhalefet yapmıyoruz, bizler eleştirdiğimiz her hususta alternatif çözüm yollarını da sunuyor ve gösteriyoruz. Bir örnek vermek gerekirse Genel Başkanımız Sayın Davutoğlu daha pandemi sürecinin başında yaptığı haftalık basın açıklamalarında pandemi ile büyük bir ekonomik krizin kapıda olduğunu öngörmüş ve hükümete vatandaşa kredi değil hibe ve destek verilmesi gerektiğini söylemişti. Bunun için kaynak oluşturulması amacıyla Korona Tahvillerinin çıkarılmasını önermiştik; iktidar sırf biz önerdiğimiz için bu yola başvurmadı. Ancak bizim önerimizden yaklaşık bir ay sonra İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde bu Korona tahvili gündeme gelmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. Bizim koalisyon iktidarı ise vatandaşa destek olmak ve hibe vermek yerine krediler ile mevcut borçları yeni borçlarla öteleme yoluna gitmiştir.

Malumunuz Kasım ayı itibariyle de bu kredilerin geri ödemesi başlamıştır. Bununla birlikte kış geldiği için doğalgaz faturaları da artmaya başladı. Halk kara kara bunu düşünüyor. Krediler ile borçların ötelenmesi sadece geçici bir çözümdür ve mevcut borçları artırmaktan başka da bir işe yaramaz. Biz geçici değil, kalıcı çözümler üretmek için burdayız. Kalıcı çözüm, enflasyonun düşürülmesidir, Türk Lirasının yeniden değerlenmesidir. Anayasa’da Devletimizin sosyal Hukuk Devleti olduğu yazılı. Sosyal devlet vatandaşın yaşam ve barınma hakkını temin etmekle mükelleftir. Eğer bir yerlerde vatandaş aç ve açıkta ise Devletin sorumluluğu vardır. Biz kalıcı çözümler üreterek halkın huzur ve güven içinde olmasını, yaşanabilir hayat standartlarına kavuşmasını amaçlıyoruz.

Biz gerek ekonomi gerekse diğer alanlarda bu koalisyon iktidarının ülkeyi yönetemediğini, ülkede siyasal bir kriz olduğunu görmekteyiz. Kim halkın sorunlarını anlar ve çözme iradesi gösterirse halk ona teveccüh edecektir. Biz de bu gayretle halkımızla hemhal olmaya, onların soru ve sorunlarını dinlemeye, Partimizi, programımızı, kendimizi ve yapacaklarımızı da vatandaşımıza anlatmaya çalışıyoruz. İnşallah güzel güzel Kayserimizin ve Türkiyemizin olacaktır.