Adalet Sosyal Medyada Değil, Bağımsız Yargıda Tecelli Etmelidir!
19.08.2020

Adalet Sosyal Medyada Değil, Bağımsız Yargıda Tecelli Etmelidir!

Batman’ın Beşiri ilçesinde uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel istismarda bulunduğu konusunda mektup bırakan 18 yaşındaki İ.E 16 temmuzda intihar girişiminde bulunmuştur. 18 ağustosta İ.E yaşam mücadelesini kaybederek hayata gözlerini yummuştur. Adli tıp kurumu tarafından hazırlanan raporda İ.E’nin Musa Orhan tarafından cinsel istismara uğradığı belirlenmiştir. Olayın toplumda infial yaratacak seviyede olduğu anlaşıldıktan sonra soruşturma dosyasına sulh ceza hakimliği tarafından gizlilik kararı verilmiştir. Söz konusu raporun dosyaya kazandırılmasından sonra şüpheli Musa Orhan bir daha göz altına alınmış bu sefer ilk savunmasının aksine cinsel istismar anında alkollü olduğunu iddia etmiş ve adli kontrol şartıyla bir daha serbest bırakılmıştır.

Olay ile alakalı olarak Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından şüphelinin cezalandırılması istemiyle Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açılmıştır. Gerek barolar gerek kadın hakları komisyonları Ağır Ceza Mahkemesi tarafından şüphelinin tensiple birlikte tutuklanmasını talep etmişlerdir ancak bu talep kabul edilmemiş ve mahkeme tarafından iddianamenin iadesine karar verilmiştir. Olay sosyal medya mecralarında Türkiye’nin gündemine oturmuştur. Bunun üzerine Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi Musa Orhan hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartmıştır.

Yetkili mercilerin böylesine vahim hadiseler karşısında gerekli kararlılığı zamanında göstermemesi, zaman zaman bu örnekte de görüldüğü gibi mağdurların biraz daha mağdur olmasına neden olan kararlar verebilmesi nedeniyle ülkemizdeki adalet taleplerinin ancak sosyal medya kampanyaları ile gerçekleşebileceği gibi bir algı oluşmuştur.

Gelecek Partisi İnsan Hakları Başkanlığı olarak çocuklarının uğradığı bu korkunç olay nedeniyle perişan olan ailenin mağduriyetinin giderilmesi ve toplumun adalete olan güveninin zedelenmemesi için Musa Orhan adlı şahsın hak ettiği cezaya çarptırılmasını talep ediyor, adaletin artık sosyal medyada değil, bağımsız yargıda tecelli etmesini istiyor ve bu olayın takipçisi olacağımızı duyuruyoruz.

Gelecek Partisi

İnsan Hakları Başkanlığı