‘Dere Islahı’ İddiasıyla Yıkılacak 700 Dükkan İçin Gelecek Partisi Harekete Geçiyor
13.07.2021

‘Dere Islahı’ İddiasıyla Yıkılacak 700 Dükkan İçin Gelecek Partisi Harekete Geçiyor

Bitlis’te ‘Dere Üstü Islah Projesi’ ile kentin kadim kültürüne ve ekonomisine değer katan 700’e yakın dükkanın yıkılması Gelecek Partisi’ni harekete geçirdi.

Gelecek Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret eden onlarca Bitlisli vatandaş büyük mağduriyetin kapıda olduğunu, maddi manevi Bitlis’e darbe vurulacağını, söz konusu projenin bir rant projesi olduğunu ifade ederek seslerine ses istedi. Yardım çağrısının ardından hareke geçen Gelecek Partisi, Kurban Bayramı’ndan hemen sonra Bitlis’te olacaklarının sözünü verdi.

Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Davut Tezcan, Bitlis’in kanaat önderleri ve çok sayıda esnaf, Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve Gelecek Partisi Dış İlişkiler Başkanı E. Büyükelçi Ümit Yardım ile görüştü. Yıkılacak yerler arasında 2 asra yakın tarihi olan dükkanların, Ulu Cami, Hacı Behiye Cami, Kazım Paşa Okulu, tarihi Buğday Pazarı ve Paşa Hamamı gibi önemli noktaların olduğunu kaydeden Bitlisli vatandaşlar, Bitlis’te tam anlamı ile bir ‘derebeylik hukukunun’ yürütüldüğünü ifade etti.

İş yerlerinden çıkarılmak istenen esnafa dükkan değerine dair yapılan herhangi bir resmi bildirimin olmadığını, sadece sözlü değer bildirimi yapıldığını aktaran BTSO Başkanı Davut Tezcan, “Bir gün sizi çağırıyorlar dükkanın 100 lira, 3 gün sonra çağırıp hadi dükkanın 150 lira oldu diyorlar” dedi.

Yıkım kararı ve sürecin yürütülmesinin ardında ise Vahit Kiler isminin olduğunu aslında yürütülenin tümüyle bir rant projesi olduğunu öne süren vatandaşlar, henüz 1 sene önce yapılmış sağlam ve yeni binaların dahi yıkım projesiyle yıkılacağına dikkat çekti.

Bitlis Valiliği’nin 30 Temmuz’u yıkım için son gün belirlediğini kaydeden Bitlisli heyet, yıkımın gerçekleşmesi halinde Bitlis’in on binlerce göç verme tehlikesiyle de karşı karşıya kalacağına vurgu yaptı.

BTSO Başkanı Tezcan ayrıca, Gelecek Partisi’nin kurulduğu günden itibaren sadece toplumun menfaatini düşünerek hareket ettiğini, yaşadıkları sorunlara karşı mutlaka parti yöneticilerinden destek göreceklerine inandıklarını dile getirdi.

Konuşmacıları dinledikten sonra konuya dair değerlendirme yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, yetkililere seslenerek, Bitlis Deresinin ıslahı gerçekleştirilirken asla yerel halka zulmedilmemesini, siyasilerin ve kamu görevlilerinin kişisel çıkarlarını vatandaşın menfaatlerinden üstün tutmaması gerektiğini söyledi.

Özdağ, “Burası dağ başı değildir, burası demokrasi ile yönetiliyor burası hukuk devleti diyorlar. Eğer hukuk devleti ise valiyi uyarıyorum, Belediye Başkanını uyarıyorum, milletvekillerini, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nı uyarıyorum ve Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum: Sayın Cumhurbaşkanı bu 700 vatandaşın dükkanını usulsüz ve hukuksuz olarak kimse ellerinden alamaz. Bir şey yapılırken vatandaşın rızası alınır, bir yol, bir baraj, bir tarihi eser taşınırken, restore edilirken vatandaşın rızası alınır. Ben yaptım oldu diye bir şey yoktur” dedi.

Konuyu Genel Başkan Sayın Ahmet Davutoğlu’na arz edeceklerini kaydeden Özdağ, 29 Temmuz’da basın mensupları ve diğer siyasi parti temsilcileri ile Bitlis’te olacaklarının ve hukuksuzluklara karşı omuz omuza direneceklerinin sözünü verdi.

Toplantıya eşlik eden heyetin teşekkürlerini kabul eden Özdağ ve Ümit Yardım, Gelecek Partisi Genel Merkezi önünde heyet ile fotoğraf çektirerek görüşmeyi olumlu atmosferde sonlandırdı.