GEÇMİŞ OLSUN GÖKÇE ERHAN
26.10.2021

GEÇMİŞ OLSUN GÖKÇE ERHAN

Ak Parti hükümeti doğa katliamlarına ses çıkarmadığı gibi ses çıkartanların susturulma çalışmalarına da müdahil olmamaktadır. Çevre dostu vatandaşlara zulmedilmekte; protesto hakları terör eylemi olarak muamele görmektedir.

Karadeniz bölgesi, deniziyle, vadileriyle, ovalarıyla, yaylalarıyla ve ormanıyla risk altındadır. Artvin’den Rize’ye; Trabzon’dan Zonguldak’a kadar tüm yerleşke tahrip edilmektedir. Ağaçları yok eden maden çalışmaları, akarsuları mahveden HES projeleri, toprağın dokusunu onarılmaz tahrip eden çöp toplama tesisleri ile Karadeniz bölgesi adı gibi kara bir bölge haline getirilmektedir.

Ne acıdır ki; Karadeniz bölgesi denilince insanımızın aklına tertemiz havası ve yemyeşil örtüsü gelmekteyken şimdi sadece heyelanlar, kapkara bir hava ve kurumaya yüz tutan dereleri gelmektedir. Ak Parti, bir avuç kadar olan kitlenin memnuniyeti için milyonlarca insanımızın hayatını yok etmektedir.

Karadeniz bölgesinin eşsiz doğasını korumak için ömrünü bu yola adamış insanlardan biridir Gökçe Erhan. Gökçe Erhan, Trabzon ilinin Sürmene ilçesinin Gökçesu mahallesinde aile yadigârı tarih mirası evinde tek başına yaşayan ve Karadeniz’i resmederek ressamlık icra eden bir kadındır. Doğayı tahrip eden her olaya karşı duruşunu bu sefer de kültür balıkçılığı yapıp bölgede tek geçim kaynağı balıkçılık olup denize zarar vermeden balıkçılık yapan bölge sakinlerinin yaşamını olumsuz etkileyecek olanlara göstermiştir.

Ressam Gökçe Erhan’ın evi, Çamburnu Doğa Kültür Sanat Derneği, Sürmene Yeniçam Balıkçı Kooperatifi üyeleri ile bölge halkının katılımıyla organize edilen ve basın açıklaması yapılacak eylemin icra edilmesine saatler kala yanarak harabeye döndü. Bölgedeki kolluk kuvvetlerimiz henüz yangının sebebini bulamamışlardır. Ne hikmettir ki olayın meydana geldiği saat itibariyle yangının çıkmış olması “tesadüf” diyebilme ihtimalini düşürmektedir.

Ressam Gökçe Erhan gibi nice doğa dostunun başına gelen bu tür “tesadüf” olaylar ne hazindir ki son olmayacaktır. Ak Parti’nin doğaya karşı takındığı rantçı bakış açısı değişmedikçe maalesef doğa dostları bu tarz saldırılara maruz kalacaktır.

Bir tane Türkiye var. Dört bir tarafı adeta cennetten bir köşe olan aziz vatanın düştüğü bu girdaptan kurtarılması yarınımız olan evlatlarımızın geleceğinin de kurtarılması demektir. Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı olarak Gökçe Erhan hanımefendiye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor; her zaman ve her koşulda doğaya karşı mücadeleye girişenlerin karşısında olacağımızı beyan ediyoruz.

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı