Gelecek Partisi’nin Doğu Akdeniz Politikaları Hakkındaki Tutumu
10.03.2021

Gelecek Partisi’nin Doğu Akdeniz Politikaları Hakkındaki Tutumu

Yunanistan’ın etkin ve köklü gazetelerinden Kathimerini’ye, gazetenin talebi üzerine, Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığında Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından geniş bir yelpazede çeşitli konuları içeren kapsamlı bir mülakat verilmiştir. Geçmiş dönemde TRT için de görev yapmış, bugün A Haber Kanalının Atina Temsilciğini yapmakta bulunan gazeteci M. Kostidis’e verilen söz konusu mülakat 7 Mart 2021 günü de anılan basın organında yayınlanmıştır.

Adı geçen gazeteye geçtiğimiz dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da mülakatlar verilmiştir.

Genel dış politika vizyonu ile Doğu Akdeniz/Kıbrıs ve ikili ilişkiler odaklı çeşitli bölgesel ve uluslararası gelişmelere yönelik değerlendirmelerin vurgulandığı bu mülakatta bütün milli hassasiyetler en açık ve kararlı şekilde anılan gazete aracılığıyla Yunanistan siyasi çevreleri ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Gelecek Partisinin bu konulardaki hassasiyetleri esasen kurulduğu ilk günden bu yana Parti dış politikasının temel ilkelerini teşkil etmektedir. Parti programına da kapsamlı yansıtılan bu hassasiyetlerin bugün başta Doğu Türkistan olmakla birçok konuda derin bir suskunluk içinde bulunan ve ağzını dahi açamayan çevrelerde de görülmesinden büyük bir memnuniyet duyulacak ve uygulandığında kendileri tebrik edilecektir.

Bununla birlikte; durum bu mahiyette iken ülkemizde bugün bir basın organında yer alan, söz konusu mülakatın içeriği ile hiçbir mantık ilişkisi bulunmayan ve Kathimerini gazetesine vurgulanan hususları kavrayabilmekten uzak bazı yorumların ise sağduyunun ve halkın hakemliğine bırakılması tercih edilmektedir.

Bahse konu anlaşılmaz ithamlarda bulunan çevrelerin bu değerlendirmeleri; sağlıklı anlayabilme yetenekleri hususunda güçlü şüpheler de bulunmakla birlikte, söz konusu mülakatta vurgulanan bazı başlıkların tekrarlanmasında bu vesileyle yarar görülmektedir.

-Yunanistan Doğu Akdeniz’de doğru davranmıyor.

-Kim Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi Meis adası ile hapsetmeye kalkarsa sert tepki gösteririz.

-Türkiye-Yunanistan arasında istikşafı görüşmeler devam etmelidir.

Yaptıkları çarpıtıcı yorumlarla, Türkiye’nin bu konulardaki tutumuna yönelik farklı düşüncelerde olabileceklerini anladığımız çevrelere karşı Gelecek Partisinin net ve kararlı duruşu bundan böyle de sürecektir.

Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu başta olmakla Gelecek Partisinin bütün yetkilileri, hemen her konuda olduğu gibi dış politikaya yönelik kapsamlı görüşlerini de, ülkenin şartları içinde sınırlı kanallar aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmayı bundan böyle de her vesileyle sürdürecektir.

Saygıyla duyururuz.