PANDEMİ SÜRECİNDE OKUL KANTİN İŞLETMELERİ
20.04.2021

PANDEMİ SÜRECİNDE OKUL KANTİN İŞLETMELERİ

Salgınla mücadele kapsamında okullar kısmi olarak açık tutulduğu dönemler de dahil okul kantinleri kapalı kaldıkları için, yaklaşık 1 yıldan fazla süredir iş yapamayan kantin işletmecilerinin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Çoğu işletmenin mevcut birikimleri tükenmiş, bu güne kadar varlıklarını kredi çekerek sürdürebilenlerin çoğunun ise vadesi gelmiş kredilerini ödeme imkanı bulunmamaktadır. Kredi mağdurları ödeyemedikleri her bir kredi için ev ve arabalarını bankaya ipotek göstermiş olduklarından, imkansızlıklar sonucu hacizlerle karşı karşıya kalmaktadırlar.

Kantin işletmelerinin salgın sürecinde ürünlerinin son kullanım tarihleri geçtiğinden nerdeyse tüm birikimleri yok olmuş, işletme sermayeleri tükenmiş, ilave olarak ise BAĞ-KUR ödemeleri ve borçlanmaları, vergi ödemeleri, muhasebeci işlem, damga, beyanname ve defter ücreti gibi zorunlu giderleri devam etmiştir.

Gelecek Partisi olarak kantin işletmecilerinin salgın döneminde yaşanan sıkıntıları atlatabilmeleri için;

• Bir yıldır iş yapamayan esnafın kredi ödemeleri en az 1 yıl ertelenmelidir.

• Mülkiyeti zaten okullara ait olan mekanlardan kira talebinde bulunulmamalı, 1 yılın sonunda da kantin kiralarında indirim yapılmalıdır.

• Gelir kaybı desteğine salgın sonuna kadar devam edilmelidir.

• BAĞ-KUR ödemeleri pandemi sürecinde alınmamalıdır.

• Pandemi sürecinde vergi ödemelerinden muaf tutulmalıdır.

• Kredi sicil bozukluğu olanlar dahil 1 yıl geri ödemesiz, sıfır faizli kredi desteği verilmelidir.

TİCARET POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI