Salgını Önleme ve Normalleşme Aşamasında Hızlı Covid-19 Testi
19.05.2021

Salgını Önleme ve Normalleşme Aşamasında Hızlı Covid-19 Testi

Evde Hızlı Test, bireylerin evlerinde kendilerinin yapabileceği, tükürükte bulunan Covid-19 antijenini gebelik testlerine benzer şekilde tespit edebilen, 30 dakika içinde pozitif ya da negatif şeklinde sonuç veren bir testtir. Kendisi uygulayamayanlar için eğitimli birinin yardımcı olması yeterlidir.

Amerika Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi (CDC) tarafından 14 Mayıs 2021’de kendi kendine yapılan testlerin, kapanma döneminden sonra normalleşme sürecinde, salgının yeniden pik yapmasını önlemek için kritik derecede önemli olduğu bildirilmektedir.

Fransa ve Almanya Mart ayından itibaren eczanelerde satışa sunmuş, İngiltere ise 13 Mayıs 2021’de Sağlık Bakanlığının resmi web sitesinde bazı bölgelerde evden çalışamayanlara, okula gitmesi gerekenlere, çocuk bakımı ve ev işlerine yardımcı olanlara, bazı bölgelerde ise herkese haftada 2 kez ücretsiz olarak uygulanmasını sağlayacak şekilde online siparişle göndermektedir.

ABD sosyal güvencesi olanlara ücretsiz, sosyal güvencesi olmayanlara ve seyahat için hızlı netice almak isteyenlere ücretli olarak uygulamaktadır.

Salgını önlemek için kullanılan hızlı testler, ihtiyaç noktasında ve ihtiyaç kadar kullanılması, minimum işgücü eğitimi gerektirmesi ve laboratuvar analizine ihtiyaç duyulmaksızın hızlı sonuç alınması gibi önemli avantajlara sahiptir.

Aşılanan bireylerin de COVID-19'a yakalanması mümkün olduğundan, aşılı bireylere de test uygulanması ihtiyacı bulunduğundan bu tür hızlı yöntem, salgını önleyerek yeniden kapanma ihtimalini de azaltmak gibi önemli bir avantajı bünyesinde barındırmaktadır.

Kapanma önlemleri gevşedikçe, toplumda pozitif testlerin sayısında bir artış görüldüğünden hızlı antijen testleri, bulaşma zincirlerini kırmak suretiyle, normal hayata dönüşü sürdürmeye yardımcı olacaktır. Bu sebeple ülkemizde de bir an önce evde yapılan hızlı antijen testleri başlatılmalıdır. İş yerlerinin kapanmasını önleyerek ciddi düzeyde ekonomik fayda getirecek ayrıca personel ile şahsen etkileşimde bulunan müşterilere ve topluma ek güvence sağlayacaktır

Test materyali Aile Hekimleri tarafından bireylere dağıtılabileceği gibi İngiltere örneğinde olduğu şekilde bireyler ya da işverenler Sağlık Bakanlığından, online ya da ulaşımı kolay olan merkezlerden ücretsiz olarak temin edilebilecek bir mekanizmanın kurulması sağlanmalıdır. Duyarlılığı yüksek, güvenli test örneğinin alınması kolay olması nedeniyle, belli bir maliyet getirse bile Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamına alınıp tarama (bulmak için test etme) amacıyla yaygın olarak kullanılması, turistler ve seyahat edenler için eczanelerden de temin edilebilmesi gereklidir. Evden çalışamayanlar, öğrenciler, öğretmenler, çocuk bakımı ve ev işlerinde yardımcı olan kişiler 3-4 günde bir evlerinde test yapabilir, sonucu telefonlara indirilecek uygulamaya kaydedebilirler. Bakanlığa bağlı veri işleme sistemi aracılığı ile, kendilerinin ve çevrelerinin izolasyon kararını alabilirler. HES kodu ile uyumlu hale getirilebilir.

Hızlı test herhangi bir şikâyeti olmayan bireyler içindir. Ateş, öksürük, tat ve koku kaybı gibi belirtileri olanlar PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Haftada 2 kez test yapılan kişiler, test sonucu negatif ise güvenle işlerine/okullarına devam edebilir, test sonucu pozitif olanların ise PCR ile doğrulanması gerekmektedir.

Hızlı test ve PCR testleri pandemi sürecini kontrol altına almak ve tedavi için önemli uygulamalardan birlikte en önemli tedbir toplumu hızla aşılamakla mümkün olacaktır.

Sağlık Politikaları İzleme Kurulu Başkanlığı