Selçuk Özdağ YÖK’ü Göreve Çağırdı;  “Acilen Jeoloji Mühendislik Fakültelerine ve Mezunlarına Sahip Çıkın”
18.02.2023

Selçuk Özdağ YÖK’ü Göreve Çağırdı; “Acilen Jeoloji Mühendislik Fakültelerine ve Mezunlarına Sahip Çıkın”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ bam teline dokunarak YÖK’ü ve iktidarı göreve çağırdı ve ekledi; “Acilen Jeoloji Mühendislik Fakültelerine ve mezunlarına sahip çıkın.”

Türkiye’nin ağır deprem kuşağında olan bir ülke olmasına rağmen jeoloji mühendislik fakültelerinin daha da fazlalaşması gerekirken kapandığını işaret eden Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Ülkemiz Üniversitelerinde Jeoloji mühendislikleri yavaş yavaş kapanıyor. Çünkü öğrenciler tercih etmiyorlar. Neden? Çünkü istihdam edilme ihtimalleri zayıf. Coğrafyası tamamen deprem kuşağında olan bir ülkede bu durum utanç vesilesidir. YÖK neredesin?” ifadesinde bulundu.

TÜM BİNALARDA DEPREM TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILMALI

Vakit kaybetmeden ivedi bir şekilde jeoloji, inşaat, makina, jeofizik, deprem mühendisliği gibi konularda eğitim almış kişilerin istihdam edilmesi gerektiğini dile getiren Özdağ, “Deprem felaketi yaşanan bölgelerden başlanarak binaların depreme dayanıklılıkları tespit edilmelidir. Bu tespitler mevcut durumda hem çok pahalı hem çok zor. Zorunlu olmadığı için başvuruya tabi ve uzman personel yetersizliğinden dolayı da uzun yıllar alacak bir konudur. Hükümet acilen söz konusu personeli istihdam etmeli, bunu ise belediyeler aracılığı ile yapmalı, maaş ve özlük hakları ise AFAD ya da merkezi bütçeden karşılanmalıdır” dedi.

ÜSTÜN KÖRÜ YAPILAN ÇALIŞMALAR VATANDAŞTA ENDİŞE YARATIYOR

Deprem dayanıklılık testi kontrollerinde de ağır ekonomik şartlar altında ezilen vatandaşa ekstra bir külfet getirilmemesi gerektiğini ve bu kontrollerin devlet eliyle yürütülmesi gerektiğini kaydeden Özdağ, “Son teknolojik alet ve edevatlar Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ivedilikle temin edilmelidir. Aksi takdirde üstün körü yapılan depreme dayanıklılık kontrolleri sadece vatandaşlarımızın korkusunu ve endişelerini daha da arttıracaktır” dedi.

Özdağ yapılacak olan çalışmalar kapsamında maden mühendislerinin de istihdam edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.