TFF Başkanı ve Yönetimini İstifaya Davet Ediyoruz!
30.07.2020

TFF Başkanı ve Yönetimini İstifaya Davet Ediyoruz!

Gelecek Partisi Gençlik ve Spor Politikaları İzleme Kurulu olarak pandemi sürecinin başından beri Gençlik ve Spor Bakanlığının politikalarına yönelik eleştiri ve tavsiyelerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık.

Çok kısa bir süre önce bütün liglerden düşmelerin olacağı Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ilan edilmişken, bu büyük yanlışlıktan dönülmüş ve bugün geldiğimiz noktada 2020-2021 futbol sezonunda alt lige düşmeler Süper Lig de dahil olmak üzere kaldırılmıştır. Olağanüstü pandemi şartlarında büyük zorluklarla mücadele eden takımlarımızın içinde bulunduğu güçlükler göz önüne alındığında, bu kararın geç kalınmış ve Hükümetin diğer pek çok kararında olduğu gibi yap-boz yöntemiyle sonradan bulunmuş bir doğru olarak değerlendiriyoruz.


Pandemi süreci boyunca liglerin ertelenme kararı dışında federasyonlar ile ilgili alınan kararlarda atanmış Gençlik ve Spor Bakanı yaklaşık 4 aydan beri defalarca çağrıda bulunmamıza rağmen çıkıp hiçbir açıklama yapmamış, özellikle futbol başta olmak üzere tüm spor camiasını kaderine terk etmiştir. Bugün ise Bakan hem televizyonların karşısına geçip hem de sosyal medya hesaplarından küme düşmenin kaldırıldığına ilişkin açıklama yaparak bunu kişisel bir başarı hikayesine çevirmeye çalışmaktadır. Süreç içerisinde spor insanlarını kaderine terk ederek sessizce ve sorumsuzca Bakanlık koltuğunda oturan, olumlu konuları kendine olumsuz konuları ise federasyonların üzerine atan Sayın Bakanın yetersiz yönetim modelini hayretle izliyoruz. Daha önce de kamuoyu ile paylaştığımız görüşümüzü yenileyerek, Gençlik ve Spor Bakanı ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve yönetimini; sorumsuz ve liyakatsiz yönetim anlayışları, sporcu sağlığını hiçe sayan uygulamaları, kulüplerin taleplerini dikkate almayan siyasallaştırılmış kararları nedeniyle bir defa daha İSTİFAYA davet ediyoruz.

Bu vesile ile liglerde şampiyon olan takımlarımızı ve bu zor süreçte mücadelelerini yapan tüm sporcu ve kulüplerimizi kutlar, gelecek sezonlarda başarılar diler, tüm spor camiasının Kurban Bayramını kutlarız.

Gelecek Partisi
Gençlik ve Spor Politika İzleme Kurulu Başkanlığı