Özgeçmiş

1989 yılında Mersin’in Anamur ilçesinde dünyaya gelen Nimet Bolluk Kalınsaz, ilk ve ortaöğrenimini bu ilçede tamamladı. Lisans eğitimini Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi alanında tamamlayan Kalınsaz, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunudur. Yüksek lisansını ‘Türkiye’de Siyasi Partilerde Parti içi Demokrasi ve Kadın Katılımı Sorunu’ tez çalışmasıyla Balıkesir Üniversitesi’nde bitirmiştir. Kalınsaz, doktora eğitimine Selçuk Üniversitesi Siyaset Bilimi alanında devam etmektedir.

Üniversite yıllarında Politika Kulübü adında bir kulüp kurarak üç yıl boyunca başkanlığını yürütmüş olan Nimet Bolluk Kalınsaz, bununla birlikte üniversite yılları ve sonrasında farklı sivil toplum kuruluşlarında görev almıştır.

Aktif siyasi hayatına 2019 senesinde Gelecek Partisi’nin kuruluş çalışmaları esnasında başlamıştır. Kalınsaz, 2020 senesinde Gelecek Partisi’nin Ankara Kadın Kolları Kurucu Başkanlığı görevine atanmıştır. Bu görev sonrası ise Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde Siyasi İşler Başkalığı ve Eğitim Politika İzleme Kurulunda görev almıştır. Son olarak 2023 Temmuz itibariyle Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanlığına, başkan yardımcısı olarak atanmıştır.

Siyasette kadın, hapishane ve sevgi evleri çocukları üzerine çalışmalar yapmış olan Kalınsaz, İngilizce bilmektedir.

Aile şirketi olan ve enerji sistemleri alanında faaliyet gösteren Bolluk Enerji LTD. ŞTİ’nde İdari ve Mali İşler Müdürü olarak çalışma hayatını sürdürmektedir.

Nimet Bolluk Kalınsaz, mali müşavir olan Fatih Kalınsaz ile evlidir.