8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart 1857'de New York'ta, 40,000 dokuma İşçisi greve başlar. Pamuk fabrikasındaki kadın grevcilerin sendika aktivistleriyle dayanışmasını engellemek için patronlar ve işbirlikçileri, onları fabrika binasına kilitler. Derken bir yangın başlar ve bu olayda 129 kadın işçi yanarak ölür.

1910 yılında Kopenhag'da 2, Enternasyonalce bağlı kadınlar toplantısında, Alman Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkİn, 8 Mart 1857'de yangında ölen kadın işçiler anısına bugünün "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmasını önerir ve bu öneri oybirliğiyle kabul edilir, Birleşmiş Milletler 1975'i "Dünya Kadınlar Yılı" ve 16 Aralık 1977'de de 8 Mart'ı "Dünya Kadınlar Günü" ilan eder.

Türkiye'de ise; 8 Mart ilk kez, 1921 yılında sosyalist kadınlar tarafından kutlanmaya başlanmıştır, Daha sonra -Türkiye 1975 Kadın Yılı Kongresi" düzenlenmiştir, 1980'den sonra 4 yıl bugün anılmamıştır.

İçinde bulunduğumuz günlerde 8 Mart, bir çeşit sevgililer günü' ne dönüştürülmeye çalışılıyor. Oysa, 8 Mart, bir mücadele günüdür; kadınların haklarının ve emeklerinin korunduğu bir dünya kurmak için verilen savaşın bir parçasıdır.

Bugünün kadınlara çiçek ve hediye alma günü olmadığının, bir hak mücadelesi uğrunda yaşamlarını kaybeden kadınları anma günü olduğunun, kadın mücadelesinin sözde destekçisi değil tarafı olduğumuzun bilinciyle,

Gelecek Partisi İl ve İlçe Kadın Kolları Başkanlıklarımız, ‘’8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ dolayısıyla Sivil Toplum Kuruluşlarını, Kadın muhtarlarımızı, kadın esnaf ve fabrikalarda çalışan kadın emekçilerimizi ziyaret ederek, Kadınlar Günü’nü kutladılar.

Her gün yüzlerce kadının psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığı, öldürüldüğü ya da cinsel saldırıya uğradığı bu dünyada, cinsiyetçi söylemlerin kullanılmasına karşıyız. Kadınların her landa temsiliyetinin arttığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine maruz kalmadığı, adil, eşit, özgür ve huzurlu bir dünyada yaşamaları dileğiyle, tüm kadınların “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.