Esnaf Perakende Yasası

Türkiye’de derinleşen ekonomik kriz ve döviz kurunun yükselmesiyle biriken borçlar, ödenemeyen krediler nedeniyle binlerce esnaf iflas etmiştir. Esnaf ve Sicil Gazetesi verilerine göre, 2021 yılında Türkiye genelinde 101 bin 750 esnaf iflas etti. Dolar kurunun rekor yükselişi 18.40’ı gördüğü Aralık ayında ise 13 -14 bin esnaf iş yerini kapatmıştır. Bu iş yerlerinde çalışanların sayısı ise 300 bin civarındadır.

Bugün ülkemizde 3 milyondan fazla Esnaf ve Sanatkâr bulunmaktadır. Zincir marketler; satın alma büyüklükleri, finansal güçleri ve yapıları nedeni ile tedarik zincirinde tek yönlü baskı kurarak üreticileri; satış yaptıklarında da rekabet nedeni ile küçük esnaf ve sanatkârı zorlamakta ve zarara uğratmaktadır. Bu nedenle esnaf ve sanatkârımızın korunmasına ve geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınması amacıyla bir yasa çıkarılması zorunluluk haline gelmiştir.

Zincir marketlerin, her ürünü satması ve haftanın her günü açık kalması, küçük esnafı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Perakende Yasası’nda yapılacak düzenleme ile zincir market açılışlarına kural getirilmesini isteyen esnaf, böylece mahalle esnafının yeniden canlanacağını belirtmektedir. Yüzlerce farklı ürünün bir iş yerinde satılmasının ticari ahlâka aykırıdır. Küçük esnafın artık ticari hayatta, haksızlıklara karşı ayakta duracak hali kalmamıştır.

Zincir marketlerde tütün mamulleri, alkollü içki, mobilya, elektronik ve beyaz eşya, kırtasiye ürünleri, züccaciye, hırdavat, oyuncak, konfeksiyon, hediyelik eşya gibi 70'ten fazla meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşan ürünler bulunmaktadır.

Anayasanın 173. maddesinde yer alan Devlet esnaf ve sanatkarları koruyucu ve destekleyici tedbirler alır hükmü gereği yüzlerce esnafın işini yapan zincir marketlerin açılış, kapanış saatleri ve sattıkları ürünlere sınırlama getirilmelidir. Bu kuralları düzenleyen ve 3 milyonu aşkın esnafımızın beklediği Perakende Yasası, Meclis’ten bir an önce çıkmalıdır.

Ticaret Politikaları İzleme Kurulu