Selçuk Özdağ: Bu Aziz Devletin Mutlaka Ehliyet ve Liyakat ile Buluşması Lazım!

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve Birim Başkan Yardımcıları Avaz Araştırma ve Strateji Merkezi’nin açılışına katıldı.

Kuruluşunun büyük bir boşluğu dolduracağına işaret eden Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Avaz Araştırma ve Strateji Merkezi’nin açılışına, yardımcıları Hakverdi Altuğ ve Mehmet Erman ile katılım sağladı.

Burada yaptığı konuşmada ülkenin tarihsel sürecine değinen Özdağ, “Bizim kollarımızda bir imparatorluk yıkıldı ama kucağımıza da yeni bir Cumhuriyet doğdu. Bir çınar yıkılırken başka bir çınar neşet etti. Sakarya önlerinde Türkiye ve Türk Milletinin tarih sarkacı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ile beraber yeniden neşet etti neşv ü neva buldu. 100 yıllık bir Cumhuriyet, bu Cumhuriyet’in demokrasi ile taçlanması lazım. Bu Cumhuriyet’in demokrasi ile buluşması da yetmez. Bu asil ve aziz devletin kuruluşundan bugüne kadar 100 yıl geçen ama Anadolu topraklarında 1000 yıllık geçmişi olan, dünya üzerinde 5000 yıllık geçmişi olan bu aziz devletin mutlaka ehliyet ve liyakat ile buluşması gerekmektedir. Bu devletin hukukunun, yasalarının adaletle buluşması gerekmektedir. Bunlar da yetmez mutlaka bilgi toplumu, eğitimde fırsat eşitliği ve adaleti inşa etmesi lazım. Bunu yapacak olan stratejik araştırma merkezleri… Bu işi bir yandan devlet hükümetler eliyle yapar. Mutlaka bu milletin ve toplumun bilgi ile tanışması için bu kurum ve kuruluşların özgürce çalışması lazım. Cumhuriyet, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller ister ama bizler ideolojilerin esirleri oluyoruz. Türkiye’de partilerde demokrasi, tam ve kamil şekilde işlemeli, Siyasi Partiler Yasası çıkmalı, Seçim Kanunu çıkmalı, Türkiye Büyük Millet Meclisi iç tüzüğü yeniden düzenlenmeli, partilere gelen demokrasi parlamentoya da sirayet etmeli. Parlamentoya gelen demokrasi de Türkiye’ye sirayet etmeli. Şu an Türkiye’de demokrasinin varlığı ve yokluğu tartışmalıdır” ifadelerini kullandı.