Yaş Meyve ve Sebze Sektöründe Acilen Alınması Gereken Önlemler

Ülkemizde üretilen yaş meyve ve sebzenin %20-30’luk kısmı manav ve marketler aracılığıyla, %70-80’lik kısmı ise pazar esnafı aracılığı ile pazarlarda tüketiciye ulaşabilmektedir.

Hükümet pandemi sürecinde gösterdiği yönetim acizliği ve birçok konuda hiçbir değerlendirme ve etki analizi yapılmaksızın aldığı hatalı kararlara bir yenisini eklemiş ve semt pazarlarını da kapatma kararı almıştır. Yaklaşık üç haftalık kapanma sürecinde hem tüketicilerin hem de on binlerce üretici ve ilgili esnafı n karşılaşılacakları sorunları göz ardı ederek alınan karar sonucu, kapanmanın henüz üçüncü gününde maalesef birçok ürün çöpe atılmış, üreticiler ve esnafın tepkileri artarak devam etmiştir. Maalesef bu süreçte yandaş yayın organları başta olmak üzere ulusal kanalların önemli bir kısmı konuyu gündeme dahi getirmemiştir.

Sosyal medya baskısıyla uyanan yönetici ve yetkililer, 04.05.2021 tarihi itibarıyla semt pazarlarının sadece 08 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10:00-17:00 saatleri arasında açılması kararını almışlardır. Ancak bu karar sıkıntıyı yaşayan sektör açısından sorunları çözmeye yetmeyeceği gibi pandemiye ilişkin alınan tedbirler açısından da son derece sakıncalıdır.

Ülke genelinde bilinen toplam pazar yaklaşık 2000 civarındadır. Değişik günlerde farklı farklı semtlerde satış yapan pazar esnaf sayısı ise bir semt için 150 ila 200 arasında değişmektedir. Alınan yeni karar ile haftanın bir günü ve belirli saatlerde büyük semt pazarlarında yapılacak pazar alışveriş uygulamasının, alandaki pazar esnafı sayısını ve alışverişe gelen vatandaşın sayısını büyük oranda arttıracağı açıktır. Ayrıca haftada bir günlük satışın, üreticinin önemli miktardaki ürününün zamanında pazara sunulamaması sorununu çözemeyeceği ve bu ürünlerin önemli bir kısmının yine çürüyerek çöpe gideceği de net bir şekilde görülmektedir.

Gelecek Partisi olarak; Muğla, Antalya, Mersin, Adana ve Aydın illeri hal esnaf başkanları, üretici ve pazar esnafları ve konuyla ilgili yetkililer ile de yapılan görüş ve değerlendirmeler sonucunda aşağıdaki tedbirlerin acilen alınarak, çok ciddi boyutlara ulaşmış olan sorunun çözülmesini halkımız, çiftçimiz ve esnafımız adına kamuoyu önünde Hükümetten talep ediyoruz:

• Tek bir pazarda tüm pazar esnafı ve bölgeden gelecek halkın aynı gün bulunmasının Covid-19’un bulaşma riskini arttıracağı göz önünde bulundurularak, haftanın sadece Cumartesi günü yerine, yürüme mesafesinde ve daha kısa süreli semt pazarlarının farklı günlerde açılmalarına müsaade edilmelidir.

• Pazar kurulmayan ve nüfus yoğunluğu az olan mahalle, köy ve beldelerde, günün belirli saatlerinde seyyar satıcı araçlı pazarlamacıların yaş meyve ve sebze satmalarına izin verilmelidir.

• Belirli semt veya satış yerlerinde; karpuz, kavun vb. ürün satan mekanlara ruhsat verilmelidir.

Gelecek Partisi Tarım ve Orman Politikaları Başkanlığı