Davutoğlu Kocaeli’de: Bu seçimin telafisi yok
26.04.2023

Davutoğlu Kocaeli’de: Bu seçimin telafisi yok

Seçim çalışmalarına Millet İttifakı adına destek vermek üzere bugün Kocaeli’ye giden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 14 Mayıs seçimlerinin sıradan bir seçim olmadığını vurgulayarak, “Cumhuriyetimizin rotasının belirleneceği bir seçim bu seçim. Bu seçimin telafisi yok. Millet İttifakı’nın başarısını sağlayamazsak, otoriter bir yolsuzluk sistemi yerleşecek” dedi

14 Mayıs seçimleri öncesi siyasi parti liderlerinin kent ziyaretleri devam ediyor. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, seçim çalışmaları kapsamında bugün Kocaeli'ye geldi. İzmit Dernekler Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen programa; Millet İttifakı’nın il temsilcileri, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İstanbul Milletvekili adayı Doğan Demir, İzmit Belediye Başkanvekili Çetin Sarıca, CHP Kocaeli milletvekili adayları, STK temsilcileri ve muhtarlar katıldı. Programda ilk olarak konuşan CHP Kocaeli Milletvekili adayı, Gelecek Partili Serap Çakır, “9 Nisan’da listelerimiz açıklandı. O günden bu yanan birbirimizle uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Bugün de bizlere destek için genel başkanımız Ahmet Davutoğlu ve parti heyetimiz burada. Kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYETİN ROTASININ BELİRLENECEĞİ SEÇİM’’

Kocaeli Milletvekili Adayı Serap Çakır’ın ardından söz alan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 14 Mayıs seçimlerinin önemine vurguda bulunarak şunları söyledi; “Sanayinin lokomotif şehri, Türkiye’nin küçük bir örneği olan önemli kentlerimizden olan Kocaeli’deyiz. Bir ay içerisinde üç büyük bayramı idrak edeceğiz. 14 Mayıs’ta da bir demokrasi bayramına hazırlanıyoruz. 14 Mayıs seçimleri, sıradan bir seçim değil Cumhuriyetimizin rotasının belirleneceği bir seçim. Bu seçimin telafisi yok. Bu seçimde demokratik değerlerini, insan haklarını, özgürlüğü ve hukuku koruyan Millet İttifakı’nın başarısını sağlayamazsak; otoriter bir yolsuzluk sistemi yerleşecek. Altı siyasi lider, farklı görüşmelerimize rağmen bir araya geldik. Bu seçim aramızdaki rekabet seçimi değildir. Bu seçim otokratik bir yönetim ve özgürlükçü bir yönetimin yarışıdır. Millet İttifakı’nın kurulduğu günden bu yana, sürekli dağılacak dediler. Zordu verdiğimiz mücadele. Karşımızdakilerin ilkesi yok. Herhangi bir hukuki standardı yok.

‘’KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN BİRİNİ TRT’YE KİM ÇIKARDI?’’

Mübarek Ramazan ayında, bizler deprem bölgesindeyken Erdoğan cami avlusunda siyaset yaptı. Açıkça düşmanlık gösterdi. ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracaklar’ dedi. Biz bir yere dair buna atıf yapmadık. Nereden çıkarıyorsun bunu Sayın Cumhurbaşkanı. Yazık değil mi? Küçük bir siyasi parti lideri çıkmış ‘küffara bu ülkeyi temsil etmeyeceğiz’ dedi. Hangi Cumhurbaşkanı adayı küffar? Türkiye’nin birliği ve beraberliği konusunda milletin doğrudan ittifakıyız. İlkelerimiz bellidir. Teröre karşı en çok mücadeleyi veren birine teröristle iş birliği suçlaması yapacaksınız öyle mi? Osman Öcalan’ı TRT’ye kim çıkardı? Savcıları serbest bırakacağız, kırmızı bültenle aranan birini TRT’ye kim çıkardı bulacağız.

‘’DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİNİ EGEMEN KILACAĞIZ’’

Bahçeli’ye söylüyorum. Selçuklu, Osmanlı sultanlarına kadar gidin, bırakın emperyalistleri başka bir ülkenin Cumhurbaşkanı’ndan ‘aptal olma’ lafını duyan bir yönetici gördünüz mü? Biz ulusal egemenliğin de milli ve manevi değerlerin de teminatıyız.15 Mayıs’tan itibaren toplum bizleri protesto edebilecek ve tweet attığı için tutuklanmayacak. Adaleti egemen kılacağız. Sinan Ateş olayında olduğu gibi genç bir akademisyenin kanı üzerinde susarak durulmayacak. Demokratik, hukuk devletini egemen kılacağız. Toplumsal gelir adaletini hakim kılacağız. Cumhuriyet tarihinin en faizci iktidarı bu iktidardır.”

“BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ”

Millet İttifakı’nın ortak listesinde seçilebilecek kadın aday sayısının az olmasına değinen Davutoğlu, “Kocaeli, Türkiye’nin üretim merkezi. Sanayide yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Kocaelilere özel bir mesajım var. Bütün adaylarımız kıymetli. Kocaeli’nin çalışkan kadınlarının da mecliste temsil edilmesi lazım. Kadın adaylarımızı da meclise göndermeye kararlı mısınız? Sayın Doğan Demir de Kocaelilidir. O da Kocaeli’nin hizmetinde olarak sizlerin talebini meclis taşıyacak. Hiç kimse bir ilden sorumlu değil. Millet İttifakı en yüksek vekil sayısına ulaşsın diye kendi hakkımızdan feragat ettik, Her ile çalışacak vekillerimiz. Birleşe birleşe kazanacağız” dedi.

“UYUŞTURUCU BATAKLIĞINI KURUTACAĞIZ”

Uyuşturucu ile mücadele konusuna değinen Davutoğlu, “Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadele konusunda çok önemli adımlar atması lazım. Eski bir başbakanın oğluyla ilgili iddialar var. Türkiye’yi güvenli alan gören mafya örgütleri var. Bataklıık oluşturursanız sivrisinekler gelir. Biz bu bataklığı kurutacağız. Baronlarla uğraşmak lazım. O baronların bakanlarla fotoğrafı varsa tuz kokmuş demektir. Türkiye bir narko-devlet olmayacak. Doğu Perinçek’le ben hiç anlaşmadım. Bana sürekli saldırır. Ama son günlerde gerçek bir açıklamasını duydum. İktidardan desteği alamadı ki . Kendisine büyük kaynaklar aktarıldığını biliyoruz.  Bu rejimin adı mafyatokrasi dedi. İki günde Perinçek bu hale gelmiş. Bu seçim nelere kadir” ifadelerini kullandı.