Davutoğlu’ndan Erdoğan’a ‘Emperyalizm’ Yanıtı
25.04.2023

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a ‘Emperyalizm’ Yanıtı

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a ‘emperyalizm’ yanıtı: “Tarihimizde ABD’den aptal olma diye mektup alan başka bir yönetici yok; Emperyalizme siz boyun eğdiniz”

 Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu TELE1’de Gökmen Karadağ’ın sunduğu ‘Liderler Açıkça’nın konuğu oldu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu TELE1’de gazeteci Gökmen Karadağ’ın sorularını ‘Liderler Açıkça’da cevapladı. Davutoğlu, gündeme ve seçimlere dair değerlendirmelerde bulundu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi’ videosuna paralel olarak ‘Sünni’ videosu çektiğini ve destek verdiğinin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “Aslında Sayın Kılıçdaroğlu durduk yere bir ‘Alevi’ videosu paylaşmadı. Öyle bir atmosfer oluşturuldu ki, ‘Şu veya bu mezhebe, etnik gruba sahip birinin makama gelmesi doğru değil’ gibi yanlış anlayış yayılmaya çalışıldı bu iktidar çevreleri tarafından” dedi.

CUMHURİYET FİKRİNE HAKARETTİR

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Hür Düşünce Derneği’nin bir toplantısında, Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP kurmayları da oradaydı, bir ifade kullandım. ‘Cumhuriyetin 100. yılında herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının mezhebi ya da etnik kimliği dolayısıyla makama gelemeyeceğini söylemek, Cumhuriyet fikrine hakarettir’ dedim. Her şeyden önce bu fikri benimsememiz lazım. Türkiye’de iki uç nokta var. Bir, Türkiye’nin birliğinin ancak ve ancak etnik ve mezhebi kimlikleri baskı altına alarak korunabileceğine dair yaklaşım. İkinci uç nokta ise, bu etnik ve mezhebi kimlikler etrafında Türkiye’nin politize olması ve Irak, Lübnan, Bosna Hersek’de olduğu gibi siyasi alana taşınması. Biz bu iki fikre de karşıyım, Kılıçdaroğlu’nun da karşı olduğuna inanıyorum.

ÖZGÜVENLİ BİR CEVAPTI

Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı bağlamında spekülasyonlar sebebiyle ve sanki alevi kimliğinin reddedilmesi gibi bir varsayımdan harekete bir cevaptı Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylediği. Özgüvenli bir cevaptı, kendi kimliğini kabul eden. Bir önemli vurgu da ‘Ben; Hak, Muhammed, Ali yolunda Müslüman’ım’ demesi. Bazı yaklaşımlarda Alevi kimliği sanki İslam kimliğinin karşısında gibi anlayışa da cevap verdi. Benim ‘Sünni’ videosunu çekmemde de birlikteydik. Kendisini takdir ettiğimi ifade ettim ve cevabi bir mesaj yayınlayacağım dedim ve tebrik ettim. Ve o mesajı yayınlarken de şunu demek istedim; ben de bir Sünni’yim ve Türk’üm. Biz de acılar çektik. Eşim, kızlarım çok zorluk çekti. Türkiye’de herkesin çektiği acılar var. Ve Sünni kimliği ile Alevi kimliği karşıtlığı üzerine bir yaklaşım sergilemedik. Aksine, bu kimliklerin kültürel iklim oluşturduğunu ortaya koyduk.

İKTİDAR SEÇİMİ YÖNLENDİRME TELAŞINDA

İktidar cenahı niye rahatsız oldu, çünkü subliminal mesajlarla seçimi yönlendirme telaşı içerisinde. Bazen terör, bazen farklı mezhep suçlaması vs. ile iktidarını korumaya çalışıyor. Biz de Kılıçdaroğlu ile şu mesajı verdik; ‘Birimiz Sünni, birimiz Alevi olabiliriz. Birimiz Türk, birimiz Kürt olabiliriz ama geçmişimiz ortak. Cumhuriyetin eşitlik ilkesi etrafında vatandaşlık hukukumuz da ortak ve eşit. Bu mesajı vermek doğrultusunda son derece doğru bir adımdı.

(Kılıçdaroğlu) Çok teşekkür etti. ‘Birbirini tamamlayan mesajlardı’ dedi”

BİRBİRİMİZE BENZEMEDİĞİMİZİ BİLİYORUZ

Terör örgütü Hizbullah’ın terör örgütü olduğunu kabul etmeyen HÜDA PAR’ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun bayrak ve milletvekili yeminiyle ilgili söylemlerinin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “Bizim Millet İttifakı bir hukuk ittifakı, birbirimize benzemediğimizi biliyoruz. Onun için oturduk yazılı metinler çıkarttık. İki bin üç yüz maddelik bir metin çıkarttık, işte bu bir hukuk. Cumhur İttifakı’nın ise ortada hiçbir metni yok” ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı’nda yer alan partilerin pek çok konuda farklı düşündüğünü belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

“Ortada öyle bir tablo var ki, ben onunla yan yana duramam diyen aktörler yan yana. Çünkü bir, ortada referans oldukları metin yok. İki, birilerini iktidarda tutmak için bir aradalar. Dolayısıyla burada HÜDA PAR’ın, MHP’nin, YRP’nin, DSP’nin, BBP’nin, AK Parti’nin ortak zemini nedir sorusuna cevap bulmak mümkün değil. İlginç olan bu görüşlerin zikredilmesi değil, diğer paydaşların bu görüşlerle herhangi bir şey zikretmemesi.

SİNAN ATEŞ ÖRTBASINDA TÖRE İŞLEDİ

Sinan Ateş olayının örtbas edilmesi konusunda bir töre işledi. Hukuk kenara bırakıldı birileri, abiler, büyükler -öyle değil ama- yaramaz gördükleri birini cezalandırdılar bunun üstünün örtülmesi lazım. Sadece törende bir araya geliyorlar. Hepsi asık suratlı, orada olmaktan gayri memnun olduğu belli. Daha bir çay daha içmiş değiller. Aradaki fark bu.

CUMHUR İTTİFAKI KAYGAN ZEMİNDE

Bu görüşler, sadece ve sadece Tayyip Erdoğan’ı iktidarda tutmak için oy tabanına ihtiyaçları var. Birisi milliyetçilik yapıp topluyor, birisi bayrağın adını tartışıp topluyor. 15 Mayıs’ta bu iktidar indiği zaman, ki inecek, bu ittifakın devam etmesi mümkün değil. Ortak neleri var savunacak. Ama biz, inşallah kazanacağız ama, seçim bu kazanamadık yine aynı şeyleri savunmaya devam ederiz. Çünkü biz ilkeleri konuşarak bir araya geldik. O nedenle bu açıklamalar, Cumhur İttifakı’nın ne kadar kaygan bir zeminde ve kırılgan olduğunu gösteren açıklamalar”

 BİRİNCİ TURDA BİTECEĞİNE İNANIYORUM

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, “Birinci turda biteceğine inanıyorum” dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

“Gençler, ilk oyunu kullanacakların bu bilinçten uzak olduğu düşünülebilir ama bu gençleri hafife almak olur. Ben gençlerin o kabine girdiğinde ‘Benim kullanacağım oy kime yarayacak?’ sorusunu soracakları kanaatindeyim. Daha tecrübeli seçmen ise bunun çok farkında. Soru şu; ‘Benim kullanacağım oy kime yarayacak?’. Basiretli seçmen şöyle bakacak, ‘Kılıçdaroğlu’na verdiğimde Kılıçdaroğlu’na yarayacak’, ‘Erdoğan’a verdiğimde Erdoğan’a yarayacak’ belli ki ikisinden biri seçilecek çünkü.

İNCE VE OĞAN’A OY VERECEK SEÇMENİN İSTEMEDİĞİ BUGÜNKÜ İKTİDARDIR

Ama Muharrem İnce’ye oy vermeyi düşünenlerin veya Sinan Oğan’a, ben onların şahsiyetlerini hiç tartışmam, başkaları da olabilirlerdi. Şu basit soruyu sorarak nihai mührü basmalarını rica ederim ve öyle yapacaklarına inanıyorum; ‘Bu verdiğim oy kime yarayacak?’. Muharrem İnce’ye yarayacak mı, Sinan Oğan’a yarayacak mı? Yarayacaksa, seçilme ihtimali varasa kullansın oyunu. İkinci soru, yaramayacaksa, ‘Kimi istemiyorum, kimi ikinci tercih olarak bakıyorum’ diye sormaları lazım. Eminim o zaman gerek İnce’ye gerek Oğan’a oy verecek seçmenin istemediği bugünkü iktidardır.

İNCE VE OĞAN’IN OY ORANLARI HAYALLERİNİN GERİSİNDE KALIR

Bir anlamda bir referandumla karşı karşıyayız. Adayın dört olduğuna bakılmaksızın aday iki. Değişimi isteyen ve istemeyen. Sayın Kılıçdaroğlu’na daha önce hiç oy vermemiş olan hatta bizim parti tabanlarında da olabilecek olan seçmenler de bu soruyu sorarak karar verecekler. Yani iktidar devam etsin mi etmesin mi. Mesele iktidar değil sadece sistemle ilgili sorun var. Basiretli seçmenin mührü bastığında bu mührün kime yarayacağı sorusunun sorması lazım. Göreceksiniz ilk turda bu seçim biter. Şahsiyetlerinden bağımsız söylüyorum, Sayın İnce ve Oğan’ın oy oranları da kendi hayal ettiklerinin çok gerisinde kalır.

BU İŞİ İLK TURDA BİTİRMEMİZ LAZIM

İkinci turda daha rahat kazanırız ama kalmamasını temenni ederim. Çünkü Türkiye gibi ülkelerde 15 gün, sosyopolitik kırılmanın iktidar tarafından tırmanıldığı ülkelerde zorluk taşır. Biz her türlü tedbiri alırız ama yine de her türlü provokasyona, algı operasyonlarına, kitleleri karşı karşıya getirmek isteyenler çıkabilir, onlara karşı bu işi ilk turda bitirmemiz lazım”

 DEMOKRASİ TARİHİMİZİN EN GENİŞ YELPAZELİ MECLİSİ OLACAK

Seçimlerdeki önceliklerinin 301 milletvekilini geçmek olduğunu aktaran Davutoğlu, liste döneminde daha koordineli olmaları gerektiğini belirtti. “Biraz üzerinde düşünülse rahatlıkla aşılabilecek formüller devreye giremede, çünkü aceleye geldi” diyen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ileride ülkeyi yönetirken böyle aceleye getirilmemesi gerektiğinin dersi olmalı bize. Ona rağmen Cumhur İttifakı’ndan çok daha fazla milletvekili çıkaracağımızın kanaatindeyim. Ayrı ayrı girseydik Cumhur İttifakı bizi geçerdi”

CHP’nin oy artışına katkıda bulunduklarını ifade eden Davutoğlu, “CHP’nin oyları 30-35 bandına çıkacak” dedi. Hedefimiz 301’i geçmek diyen Davutoğlu, geçilememesi halinde TBMM’de değişik yasalarda destek ihtiyacımız olabileceğini aktardı. Davutoğlu, Türkiye’nin en geniş yelpazeli meclisinin oluşacağını söylerken “Bu TBMM’yi dinamik kılacak” şeklinde konuştu.

 İMRALI İDDİASI

İmralı’ya heyet gönderildiğine dair iddialarla ilişkin konuşan Davutoğlu, “Tayyip Erdoğan seçimi kazanmak için herkesle işbirliği yapmaya, her şartı kabul etmeye hazırdır” dedi. Davutoğlu, 2019 seçimlerinde gerçekleşen ‘İmralı Mektubu’ olayını Kemal Kılıçdaroğlu’nun değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptırdığını söyledi.

Davutoğlu şöyle konuştu:

“Öcalan televizyona çıkartıldığı zaman TRT Genel Müdürü’ne biz mi talimat vermiştik? Ama şunu bilsinler, bunun hesabını verecekler. Bugün bizi bu ithamlarla mahkûm etmeye çalışanlar gün gelecek biz şu soruyu soracağız, ‘Türkiye’de kırmızı bültenle aranan birini televizyona çıkartma talimatı veren kimdi, hangi yasal temele bağlı olarak çıkarttınız?’ bu soru sorulacak”

Tarihimizde ‘Aptal olma’ mektubu almış ve boyun eğmiş başka bir yöneticimizin olmadığını belirten Davutoğlu, “Siz boyun eğdiniz emperyalizme” ifadelerini kullandı.