KAYYUM YOLSUZLUKLARI RAPORLAR İLE BELGELENDİ
21.12.2020

KAYYUM YOLSUZLUKLARI RAPORLAR İLE BELGELENDİ

Sayıştay’ın 2019 yılı Kamu İdareleri Denetim Raporu’nda kayyumla yönetilen belediyelerde ciddi usulsüzlükler tespit edilirken, adeta tuzun koktuğu belgelenmiştir. 

Van’da diğer kamu idarelerince belediyeye tahsis edilen taşınmazlar kayıt altına alınmadığı için hesaplarda 16 Milyon TL açık çıktığı Sayıştay raporu ile belgelenmiştir. 

Mardin’de Mülkiye müfettişlerinin raporu ile kayyumun manevi kızının doğum günü ve düğün masraflarının belediyeden karşılandığı, bir çok usulsüz kiralama ve satın alma işlemlerin yapıldığı belgelenmiştir. 

Kayyum atamalarının tam bir hukuk garabeti olduğu ortadayken, Sayıştay tarafından yapılan tespitler, ülkemizde halen bağımsız hareket edebilen kurumlar olduğunun görülmesi bakımından umut vericidir. Ortaya çıkan bunca hukuksuzluktan sonra Hükümetten bir açıklama beklemek, milletimizin en doğal hakkıdır. Sayıştay’dan geçen sene denetim raporunu yayınladığı Ağrı, Hakkâri ve Tunceli’nin de içlerinde bulunduğu diğer belediyelerin raporlarını yayınlamalarını da bekliyoruz.

GELECEK PARTİSİ
YEREL YÖNETİMLER VE ŞEHİRCİLİK BAŞKANLIĞI