TÜM SPOR MÜSABAKALARI VE LİG MAÇLARI ACİLEN ERTELENMELİDİR!
17.03.2020

TÜM SPOR MÜSABAKALARI VE LİG MAÇLARI ACİLEN ERTELENMELİDİR!

Bilindiği üzere “corona virüsü”  ile ilgili olarak dünya ülkeleri gibi ülkemizde de birçok alanda tedbirler alınmakta ve alınmaya devam edilmektedir. 

Bu çerçevede birçok ülkede tüm liglerin ertelenmesi kararı alındı. Aynı şekilde tüm liglerini erteleyen Avrupa, Euro 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasını da virüs nedeniyle 2021 yılına erteledi. Türkiye’de ise cami, kafe, kahvehane ve bar gibi toplu kullanılan kapalı alanlar kapatılırken Gençlik ve Spor Bakanlığı, lig maçlarının ve tüm spor müsabakalarının seyircisiz oynanmak kaydı ile devam ettirilmesi kararı almıştır. Bu karar, kulüplerin ve sporcuların tüm haklı itiraz ve isyanlarına rağmen ısrarla uygulanmaya devam edilmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığının bu kararı, spor camiası açısından asla kabul edilemez. 

Spor, birey ve toplum sağlığı açısından hayati öneme sahip bir aktivitedir. Ancak tüm dünyanın mücadele içinde bulunduğu corona virüsü gibi birey ve toplum sağlığı açısından hayati tehditler içeren riskler karşısında bu aktivitelerin ertelenmesi bir tercihten öte, insani ve ahlaki bir zorunluluktur. Çünkü gerçekleşmemiş bir müsabakanın ilerleyen zamanlarda telafi edilmesi mümkündür; ancak kaybedilecek bir canın telafisi elbette mümkün değildir.

Sağlık Bakanlığı, vatandaşlarımızın zorunlu hâller dışında evden çıkmamalarını tavsiye etmektedir. Üniversiteler dâhil eğitim-öğretimin hatta cemaat hâlinde camilerde ibadet etmenin bile doğal olarak “zorunlu hâl” sayılmadığı bir ortamda spor müsabakaları elbette zorunluluk olarak düşünülemez. 

GELECEK PARTİSİ olarak öncesinde seyircisiz oynama kararı alan bakanlığı eleştirmiş, ancak bu kararda ısrar edilecekse vatandaşlarımızı kafe ve kahvehane gibi toplu halde maç izlenen kapalı ortamlardan uzak tutmak adına futbol müsabakalarının televizyonlardan şifresiz olarak yayınlanmasını önermiştik. İçişleri Bakanlığı, yerinde bir kararla kafe ve kahvehane gibi kapalı mekânların kullanımını yasaklamıştır. Herhangi bir futbol müsabakasında, bir kahvehanedekinden çok daha fazla insan bir arada ve çok daha yakın temas hâlinde bulunmaktadır.  Sporcular ve diğer görevliler için önemli bir risk oluşturan bu konuda, Gençlik ve Spor Bakanlığının duyarlı davranması ve bu tehlikeyi bertaraf etmesi gerekmektedir.  

Herhangi bir insanınki kadar sporcularımızın ve müsabakalarda görev alan diğer insanlarımızın hayatı da bizler için önem arz etmektedir. Bu bakımdan, ilgili bakanlık vasıtasıyla siyasi iktidardan TÜM SPOR MÜSABAKALARININ ERTELENMESİNİ talep etmekteyiz. 

GENÇLİK VE SPOR 

POLİTİKA İZLEME KURULU BAŞKANLIĞI