Anadillerimiz Daim Olsun

Konuştuğumuz diller sadece bir iletişim aracı değil, aynı zamanda kültürümüzün taşıyıcısı, ortak geçmişimizin mirası, duygumuzun, düşüncemizin ayrılmaz parçası. Onlarca dilin konuşulduğu ülkemizdeki herkesin ‘Dünya Anadili Günü’nü kutluyoruz.

Anadili, temel bir insan hakkı ve kültürel bir hak olarak koruma sorumluluğu taşımayan, bütün Anadillerini yaşatmayı dert edinmeyen, teşvik etmeyen, tedbir almayan ve öncelikli politikası haline getirmeyen devletler, kendi tarihini, kültürünü değersizleştirmeye mahkumdur. Anadili bir kutuplaşma aracı değil, ülkemizin bütünlüğü için büyük bir zenginliktir. Masallarımızda, destanlarımızda, şarkılarımızda, şiirlerimizde, fıkralarımızda, edebiyatımızda yaşayan Anadilimiz, bir halkın diğer halklara açtığı yüreğinin kapısıdır.

Bugün dünyada 7 binin üzerinde dil konuşuluyor. Konuşur sayısı 10 binden az olduğu için kaybolma tehlikesi altında olan 2.304 dil var. Her iki haftada bir, yeryüzü bir dilden yoksun kalıyor. Ülkemizde de Kapadokya Yunancası (Ürgüpçe), Mlahso, Ubıhça yakın geçmişte yok olan koruyamadığımız dillerimiz. Yakın gelecekte yok olma riski altında 15 dilimiz var.

Henüz çocukların konuşabildiği ancak konuşulma alanı aile ortamı ile kısıtlanmış Abhazca, Adige, Kabar-Çerkes ve Zazaca (Kirmancki) güvensiz kategoride risk altındaki dillerimiz.

Çocukların ana dili olarak öğrenemediği Abazaca, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Çingene dilleri, Suret, Batı Ermenicesi açık tehlike kategorisindeki risk altındaki dillerimiz.

Yaşlı neslin konuştuğu, orta neslin anladığı fakat üçüncü nesle aktarılmayan Gagavuzca, Ladino, Turoyo ciddi tehlike altında olan dillerimiz.

Hertevin dili Türkiye´de yalnızca birkaç kişinin konuştuğu kritik seviye tehlikesinde olan dilimiz.

Dillerimiz tekçi, merkeziyetçi, asimilasyoncu politikalar sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kendi anadilinden başkasına yüreğinin kapısını açamayanlar yüzünden yeryüzünde bazı ülkeler bir diller hapishanesine dönmüş durumdadır.

Gelecek Partisi, Türkiye’deki bütün dil, kültür ve inançları, ülkemizin tarihi ve kültürel mirasının en önemli parçaları olarak görmekte, bu konuda kamusal sorumluluk alınmasının gönüllü öncüsü ve verilen her türlü mücadelenin de destekçisidir. İktidarımızda ülkemizin kadim zenginliği olan anadillerine her türlü pozitif ayrımcılık yapılacak, maddi, manevi ve hukuki destekler verilecektir.

Türkçe, Kürtçe, Kurmence, Zazaca, Soranice, Goranice, Arapça, Abazaca, Abhazca, Çerkesçe(Adigece), Arnavutça, Azerice, Avarca, Boşnakça, Romani, Domari, Çeçence, Pomakça, Ermenice, Gagavuzca, Gürcüce, Ladino, Lazca, Kazakça, Kırgızca, Kırım Tatarcası, Kumukça, Yahudi İspanyolcası, Romayika, Osetçe, Özbekçe, Rumca, Süryanice(Turoyo, Hertevince), Türkmence, Uygurca, Anadolu’muzun bizlere sunduğu cömert mirastan arda kalanlardır. Hiçbir ayrım gözetmeksizin hepsine yüreğimizi açıyor, hepsini yeryüzünün bütün dillerinin en saygın kelimeleriyle selamlıyoruz. Anadillerimiz Daim Olsun.

DÜNYA ANADİLİ GÜNÜ KUTLU OLSUN

ROJA ZİMANÊ ZİKMAKÎ YA CÎHANÎ PÎROZ BE

ROJA ZIWANÊ DAYÎKE YÊ DINYA PÎROZ BO

DUNEY NIDELFIBZE MEFER GUŞ’ÖĞU VOROX

XALQARO ONA TILI KUNI MUBORAK BO'LSIN

EL ARALIK ENE TİL KÜNÜ KUT BOLSUN

HALYKARALYK ANA TIL KUNI KUTTY BOLSYN

DUNYA ANA TİL BAYRAMİNGİZ KUTLUK BÖLSÜN

GEZUAR DİTEN E GJUHS BOTRORE

أبارك لكم اليوم العالمي للغة الأم

SRETAN DAN SVJETSKOG MAJCKOG JEZIKA

Με τις καλύτερες μας ευχές για την Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας

O YUMO DU LİSUNO DE EMOTHE HUWE BRİKHO

Ευτυχισμένη η Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας

ÇESDİT MAYÇİN EZİK DEN

გილოცავთ დედაენის მსოფლიო დღეს

ULLUNUS İMANAS STOMA GALA ASEN

DUNYA ANADİLİ GUNUWUZ KUTLU OLSUN

  

KÜLTÜR SANAT POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI