KAHRAMANLIĞIN DESTANI EN GÜZEL BU TOPRAKLARDA YAZILIR

Bugün Çanakkale Zaferimizin 106. yılı ve biz o günlerde Çanakkale´de var olma mücadelesi verenler sayesinde hala bu topraklarda yaşıyoruz. Peki biz o günlerdeki kahramanlık hikayelerini sadece tarih kitaplarından okuyarak mı bugüne ulaştık? Hayır. Tarih kitapları elbette kıymetlidir ama tarihi sanatın perspektifinden okuduğumuzda aynı zamanda kalbimize de işler.

Örneğin, bugün hala severek okuduğumuz hikayecimiz Ömer Seyfettin, bundan 106 yıl önce gazeteci ve sanatçılarla birlikte Çanakkale Cephesi´ne gitmeseydi? ‘Çanakkale’den sonra’ hikayesini yazmasaydı? Cepheden zafer haberi gelince yeniden ümide kapılan kahramanının ruhundaki coşkuyu tadabilir miydik?

Aynı şekilde, dünya çapındaki ressamımız İbrahim Çallı, o gün cepheye gitmeseydi? Cephede toplara mermi yükleyen askerlerin mücadelesini görmeseydi? O ana tanık olmasaydı? Resim sanatımızın büyük boyutlu ilk kompozisyonu ‘Türk Topçularının Mevziye Girişi’ni böyle başarılı bir şekilde resmedebilir miydi? Bu resme baktığımızda o günün duygularını yaşayabilir miydik?

Bizzat savaşa gitmese de savaşın hep içinde olan, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif, ´Çanakkale Şehitleri´ni yazmasaydı ne olurdu? ‘Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!’ mısraını yazmasaydı? Çanakkale’de bu vatan uğruna canını veren 250 bin şehidimizin ne için can verdiğini böyle derinden hissedebilir miydik?

İşte bu yüzden sanatçılarımızın, edebiyatçılarımızın çağına tanıklığını önemsiyoruz. Onlar bize siyasetin dillendirmediğini, tarih kitaplarının kaydetmediklerini anlatıyorlar. Hakikati sanatla bürüyerek yüzyıllar ötesine, bugüne taşıyorlar.

Bugün de ülkemizde tanıklık ettiğimiz tarihi, şiirlerine, bestelerine, resimlerine, metinlerine, adalet ve insanlık vicdanı terazisiyle kaydeden bütün haysiyetli sanatçılarımızı selamlıyoruz.

Bizlerin bu topraklardaki ebedi varlığını bir kez daha tescil eden Çanakkale Şehitlerimizi minnetle anıyor, çağına tanıklık eden bütün sanatçılarımıza Allah´tan rahmet diliyoruz. Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun.

KÜLTÜR VE SANAT POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI