“Cumhuriyet ve Demokrasi Tarihimizin Asli Kahramanları: Kadınlar”

Kars Ardahan Iğdırlılar Birliği Dayanışma Platformu (KAI-BİR) tarafından düzenlenen “Cumhuriyet ve Demokrasi Tarihimizin Asli Kahramanları:Kadınlar” paneli Ankara'da yapıldı.

Ankara'da düzenlenen panele Partimizden, Genel Başkan Yardımcımız, Kadın Politikaları Başkanımız Sn. Habibe Çiftcioğlu Başer ve altı muhalefet partisinin kadın kolları temsilcileri katıldı.

Panelde konuşmacı olarak söz alan Kadın Politikaları Başkanımız Habibe Çiftcioğlu Başer: ”Bizler bugün siyasi parti temsilcileri olarak, ‘Niye siyaset yapıyoruz?’ diye sorarsanız, atalarımıza ve ecdadımıza layık olmak için siyaset yapıyoruz onların hak ettikleri, kanlarını dökerek ve emekleri ile kazandıkları toprakları daha iyi yerlere getirmek, geleceğini şekillendirmek için siyaset yapıyoruz. Cumhuriyet tarihimizdeki kadına baktığımızda daha önce hiç görülmeyen sayılmayan, ama buna rağmen cephede fedakârlık gösteren kadınların Cumhuriyetle birlikte kanun nezdinde, gerek seçme ve seçilme hakkı gerek medeni kanundaki yeri gerekse miras hakları gibi hakları Cumhuriyetin kurulmasından 1923 – 1924 yılından itibaren birlikte kazanıldığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Panelde açılış konuşmasını KAI-BİR Başkanı Sebahattin Şengül yaptı. Panel moderatörlüğünü Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Ekrem Gürel yürüttü. Konuşmacıların ardından 6 partinin kadın kolları temsilcilerine plaket verildi.