Danıştay 10'uncu Dairesi'nde görülen, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan davadaydık

Danıştay 10'uncu Dairesi'nde, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan dava esastan görüldü.

Kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen 'Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi', Türkiye Cumhuriyeti bakımından 20 Mart 2021'de Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle feshedilmişti.

 Bunun üzerine kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle birçok sivil toplum kuruluşu ve baro, Danıştay'a dava açmıştı. Danıştay 10'uncu Daire, 10 dava dosyasının esastan görüşülmesi için toplandı. Danıştay Konferans Salonu'ndaki davaya 10 davacı taraf avukatı, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Serap Yazıcı, Kadın Politikaları Başkanımız Sn. Habibe Çiftcioğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Politikaları Başkanı Av. Seren Yıldız Öztürk, Kadın Politikaları Başkan Yardımcılarımız ve aynı zamanda ‘’Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Komisyonu’’ Başkanı Av. Gülfem Betül Ekinci, Ankara İl Kadın Kolları Başkanımız Av. Gizem Yıldırım, Bursa İl Kadın Kolları Başkanımız Av. Arife Tuğba Çetinkaya ve illerimizden bu dava için gelen bayan avukatlarımız katıldı.

Partimiz adına siyasi parti temsilcisi sıfatıyla Danıştay hâkimi tarafından söz verilen Kadın politikaları Başkanımız Sn. Habibe Çiftcioğlu;

‘’Kadına Yönelik şiddetle mücadele adıyla anılan bir sözleşmeden çekilme kararı ile ilgili bir davada özelikle kadınların dışarda şiddete maruz kaldığını görmek bizi ziyadesiyle üzmüştür.‘’Diyerek sözlerine başladı.

‘’Maalesef kadınların hala haklarına ulaşmak konusunda birilerinin sahip çıkması ya da bir sözleşmeye ihtiyaç duyuyor olmaları da üzüntü verici.

Kadın cinayetlerinin azalmadığı, her gün hayatlarını kaybettikleri, sevdikleri insanlar tarafından öldürülmeye devam ettikleri halde, İlk imzacısı olunan ve bir gecede feshedilen bu sözleşmeden neden çekildiğini çok merak ediyoruz’ ’İfadelerini kullandı.

Biz uygulamadaki eksiklikleri eleştirirken, bu karardan büyük bir endişe duyduk. Kadınların çocukların ve tüm dezavantajlı grupların devlet tarafından korunmasını istiyoruz.

Danıştay Savcısı duruşmada tarafların savunmalarının ardından bildirdiği esas hakkındaki görüşte, çekilme kararının hukuka aykırı olduğunu açıkladı. 

1 ay içinde açıklanacak gerekçeli kararın beklenmesinin ardından duruşma sonlandı.