GELECEK PARTİSİ ÇANAKKALE KAHRAMANLARINI ANDI: “CUMHURİYET’İN ÖNSÖZÜYDÜ!”

Gelecek Partisi, ‘Türklerin yenilmeyeceğinin tescili, Cumhuriyet’in önsözü’ Çanakkale Zaferi’nin 106. yılında kahraman şehitleri Ankara’da mezarları başında yad etti.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feramuz Üstün, Ankara İl Teşkilatı, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ile birlikte Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümünde Çanakkale Şehitlerini rahmetle andı.

Ziyaret sırasında ilk konuşmayı yapan Feramuz Üstün, Çanakkale’nin sıradan bir zafer değil, bir vatanın kurtuluşu için toptan bir ölümü tercih eden ulusun hikayesi olduğunu belirtti.

Daha sonra bir konuşma yapan Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Çanakkale’de Türklerin yenilmez olduğunun tescil edildiğini kaydederek, “Türklerin yenilemeyeceğinin, yenilseler bile Anadolu topraklarından gitmeyeceklerinin, burayı vatan toprağı yaptıklarının tescili ve Cumhuriyetin de önsözüydü Çanakkale” ifadelerini kullandı.

Özdağ, Türklerin 960’lı yıllarda Anadolu topraklarına girdiğini ve o günden bugüne bu toprakları vatan kılmak için Güneydoğu’dan Kıbrıs’a, Kıbrıs’tan Kore’ye dek büyük mücadeleyle, milyonlarca şehit verdiğine dikkat çekerek, Osmanlı’nın dünyanın en uzun ömürlü imparatorluğu olduğunu ve onu da Türklerin kurduğunu hatırlattı.

“CUMHURİYETİN ÖNSÖZÜYDÜ”

“İbn-i Haldun’un ifadesi ile "Her zevalin bir kemali, her kemalin de bir zevali vardır. Yani her çıkışın bir inişi, her inişin bir çıkışı vardır” diyen Özdağ, “Osmanlı yıkılırken 9 cephede dövüştük. Galiçya’daydık, Trablusgarb’taydık. Mustafa Kemal’lerle, Enver Paşa’larla, Çanakkale’deydik. Enver Paşa’larla Cevat Paşa’larla Esat Paşa’larla Mustafa Kemal’le, Sarıkamış’taydık. Allah-ü Ekber dağlarındaydık. Bir yandan Kut’ül Amare’de bir taraftan Medine’de Fahrettin Paşa ile Cezayir’deydik. Tunus’taydık, Şam’daydık. Yenildik evet, 2 yerde galip geldik Kut’ül Amare’de İngilizlere karşı; Çanakkale’de ise Fransızlara, İngilizlere 7 düvele karşı galip geldik. Churchill şöyle söylüyordu Çanakkale’ye gelirken; ‘Türkleri geldikleri topraklara geri göndeririz.’ Bizi Orta Asya’ya gönderecekler, elimizden İstanbul’u alacaklar ve bir İngiliz İmparatorluğu bir Hristiyan medeniyeti kuracaklardı. Gelirken, ‘bir elimizi arkaya bağlar bir elimizle de bu Türkleri ezer geçeriz’ diyorlardı ama geçemediler! 250 bin kişi şehit oldu. Direndiler! Enver Paşa’nın Esat Paşa’nın, Cevat Paşa’nın binlerin direnişiyle direndiler! Mustafa Kemal şöyle ifade ediyordu: ‘Size ölmeyi emrediyorum savaşmayı emretmiyorum.’ Mustafa Kemal, orada liderlik kumaşını gösteriyordu, Türklerin yenilemeyeceğinin, yenilseler bile Anadolu topraklarından gitmeyeceklerinin, burayı vatan toprağı yaptığının tescili ve Cumhuriyetin de önsözüydü Çanakkale“ diye anlattı.

Yarının gençlerinin, çocuklarının Çanakkale’yi, Çanakkale ruhunu, her bir kahramanın ne denli değerli olduğunu idrak etmelerinin önemine vurgu yapan Özdağ, “18 Mart’ın 106. yıldönümü eğer Anadolu toprakları bir başka milletin elinde olmuş olsaydı bu kadar kahraman olsaydı o kahramanlarla beraber o aziz milletin çocukları o kahramanları kendilerine rol model yapar, bugün çizgi filmlerinde başka sembolleri kullanmazlardı” dedi.

Kahramanlarımızın bugün, Alparslan, Melikşah, Battagazi, Hüseyingazi, Mustafa Kemal, Cevat Paşa, Esat Paşa, Nene Hatun, Kastamonulu Şerife Bacı, Gördesli Makbule Bacı, Sütçü İmam, Şahinbey olması gerektiğinin altını önemli çizen Özdağ, Mehmet Akiflerin, Ankara müftüsü Rıfat Börekçi’lerin, Denizlili Hulisi Efendilerin Mareşal Fevzi Çakmakların, Kazım Karabekirlerin adının yazılıp yaşatılmasının gerekliliğine değindi.

“Bir Kanadalının sözüyle bitirmek istiyorum” diyen Özdağ, son olarak, “Kanada’da bir kahraman vardır ve her yerde heykelleri vardır. O adam ne yapmıştır? O adam sadece Kanada ormanlarında hayvanların ayaklarını, kanatlarını tedavi ettiği için Kanadalıların kahramanıdır. Gelelim bakalım şu 1000 yıllık Anadolu topraklarındaki kahramanlara… İnşallah bizler hep beraber o kahramanları öğreteceğiz ve o kahramanlar bizim değerlerimiz olarak yaşayacak. Çanakkale’dekiler, Kıbrıs’takiler, Güneydoğu Anadolu’dakiler, Kore’dekiler, Galiçya’dakiler, Allahu Ekber dağlarındakiler… Bu insanların hepsini gençlere, çocuklara öğretmek mecburiyetindeyiz. Biz Gelecek Partisi olarak atalarımıza bir kez daha vefamızı göstermek adına buradayız.” diye konuştu.

“ZAVALLI TARİH!”

ngazete yazarı, tarihçi, araştırmacı yazar Kerime Yıldız ise 106. yılının idrak edildiği Çanakkale Zaferi’ni “106. kez Kutlu Olsun” başlığı ile ele aldı. Yazısının “Zavallı Tarih!” bölümünde tarihi bir gerçeğe dikkat çekmek isteyen Yıldız, şöyle ifade etti:

ZAVALLI TÂRİH!
18 Mart geldi ve âdet olduğu üzere, “Çanakkale zaferini Mustafa Kemalsiz kutluyorlar” sesleri yine yükseldi. Bunu yapanlar, utanmadan bir de tutup, “Târihî gerçeklere sahip çıkalım.” diyorlar.
Yarbay Mustafa Kemal, Çanakkale Deniz Zaferi esnâsında Tekirdağ 19. Tümen Karargâhı’ndaydı. Yâni 18 Mart zaferiyle alâkası yoktur. Daha sonra kara savaşlarına katılıp Anafartalar kahramanı olmuştur.
Târihî gerçek budur!
Bir taraf, “Çanakkale’de yoktu” diyor, diğer taraf, olmadığı yerde de olduruyor.
Zavallı târih, bu cehâletle nasıl başa çıksın?

Kaynak: 106. KEZ KUTLU OLSUN! - Kerime Yıldız