Gelecek Partisi'nden '14 Mayıs güvenliği' açıklaması: Seçim tapusu ıslak imzalı tutanak

Gelecek Partisi Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, seçim güvenliğine ilişkin ANKA Haber Ajansına konuştu. Millet İttifakı’ndan sandık kurulunda İYİ Parti’nin ve CHP'nin temsilcileri bulunacağını belirten Üstün, "Bizler, sandık kurullarında üyelerimizin eksiksiz bulunması için ortak bir çalışma yapıyoruz. Sandık kurulundan YSK’ye kadar bizim temsilcilerimiz var. Burada tam organize olmuş durumdayız. Seçimin tapusu, ıslak imzalı sandık sonucu tutanağıdır. Başka birinin yerine oy kullanılamaz" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, seçim güvenliği, deprem bölgesinde seçmenler ve Millet İttifakı’nın seçim kampanyasına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Millet İttifakı'nın yapacağı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Üstün'ün açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

AMACIMIZ, MİLLETİN İRADESİNİN SANDIĞA TAM YANSIMASINI SAĞLAMAK

“Seçim güvenliği geniş bir kavram bunu sağlamamız lazım. Bir de sandık güvenliği var. Sandık güvenliği de farklı kavram. Seçim güvenliğinin içerisine seçim başlangıcından bitişine kadar bütün iş ve işlemler girer. Burada aksaklıklar var mı? Elbette ki var. Cumhurbaşkanı sonsuz imkan ve yetkiye sahip vaziyette. Seçim propagandasını sıkıntıya sokar mı? Elbette sokar. Bizim oy verme günü yaklaştığı için sandık güvenliğine de odaklı gidiyoruz. ‘Ben sandığa gittim oy verdim acaba iradem sandığa girdiği gibi sandıktan çıkacak mı?’ işte bütün bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bununla alakalı Millet İttifakı’nın çok önceden kurmuş olduğu seçim güvenliği komisyonu var. Toplantılarına devam ediyor.

MİLLET İTTİFAKI’NIN SANDIK KURULUNDA EN AZ İKİ TEMSİLCİSİ BULUNACAK

İki gün önce de toplantılarımızı değerlendirdik ve seri kararlar aldık. Millet İttifakı’nda sandık kurulunda İYİ Parti’nin ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin temsilcileri bulunacaktır. Bizler, sandık kurullarında üyelerimizin eksiksiz bulunması için ortak bir çalışma yapıyoruz. Hiçbir zafiyetle karşılaşmadan Millet İttifakı’nın sandık kurulunda en az iki temsilcisi bulunacak. Bir de sandığın karşısında gözlemciler bulunabiliyor. Her sandığın karşısında oylama işlemlerini sayım döküm işlemlerini takip edecek arkadaşlarımız olacak. Sandık kurulundan YSK’ye kadar bizim temsilcilerimiz var. Burada tam organize olmuş durumdayız. Bunun dışında her partinin ayrıca kendi çalışmaları var. Gelecek Partisi’nin de kendi çalışmaları var. Sadece seçimin güvenliği siyasilerin omuzunda değil gönüllülerin de omuzunda. Böylece çoklu bir mekanizmayla seçim güvenliğini tesis etmeye çalışıyoruz.

SEÇİMİN TAPUSU ISLAK İMZALI TUTANAKDIR

Seçimin tapusu ıslak imzalı sandık sonucu tutanağıdır. Islak imzalı sandık sonucu tutanağını alıp ilçemize ilçe binamıza getirdiğimizde artık seçim güvenliğinin önemli bir kısmını atlatmış ve gerçekleştirmiş olacağız. Buna çok önem veriyoruz. Sandık sonuç tutanağı o sandıkta çıkan geçerli geçersiz oyların dökümünü yapan bir tutanaktır ve 7 kişinin imzasını içermektedir. O tutanak elinizdeyse çok fazla endişeye mahal yok. Islak imzalı sandık sonuç tutanaklarını alacağız. Seçimler ilerleyene kadar, İl Seçim Kurulu, İlçe Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu’ndan ayrılamayacağız. Sandık güvenliği için böylesi aldığımız tedbirler var diyebilirim.

DEPREM BÖLGESİ İÇİN YSK İLE GÖRÜŞÜLDÜ'

Artık seçmen listeleri kesinleşti. Kaydı, ikametgahı olan Hatay’da olan Hatay’da kaldı, aldıran aldırdı. Şimdi Hatay’da kalan için artık durum şu, isterse arzu ederse Hatay’da oyunu kullanacak. Fiili göçler de var. Ankara’ya İstanbul’a gelmişse tabi ki partiler öncelikle kendi üyelerinin Hatay’a gidip oy kullanması için teşvik edici birtakım uygulamalara başvuracaklar. Belki taşıyacaklar ulaşımları sağlayacaklar. Deprem bölgesinde alınacak tedbirlerle alakalı YSK ile görüşüldü. YSK müdahale olmasa aslında Türkiye’de kurumsallaşmış bir birimdir ama zaman zaman müdahale edildiği için yanlış kararlar verebiliyor. Bir okul tamamen yıkılmış olsa dahi o okulun en yakınına bir yere konteynerler veya çadırlar kurularak sandık orada oluşturulacak. Hiçbir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum.

BAŞKA BİRİNİN YERİNE OY KULLANILMASI İMKANSIZ

Oy kullanmaya gelmeyenler için başka birisi oy kullanabilir mi? Bugünün şartlarında onlar imkansız. TC kimlik numarası üzerinden seçmen listeleri hazırlandığından dolayı üzerinde TC kimlik numarası yazmayan bir kimlikle oy kullanmanız imkansız.

Dağıtım başkanlığımız iletişim başkanlığımız çalışıyorlar. Onların hazırladığı bir program çerçevesinde tabii ki mitingler yapılması lazım. Bugünlerde daha çok iftarlar şeklinde gelişiyor. Önümüzdeki hafta Avrupa Büyükelçilerinin davetli olduğu ve bizim ev sahipliğimizde yapılan bir program var. O iftar programına da liderler davetli. Yine orada da bir araya gelecekler. Zaman zaman bu tür programlarda bir araya gelecekler ama zaman zamanda illerde tabi ki ayrı programlar yapılacak. Bayram sonrası asıl propaganda kızışacak. O zaman büyük mitingler göreceğiz, belki birlikte, belki ayrı. Asıl propagandanın hızlandığı dönem bayram sonrası olacak. Aslında bu seçim propagandanın son derece kısa olduğu az masrafla yapıldığı bir seçim propaganda olarak hatırlanacak.”