Genel Merkez’de Aşure Etkinliği

 Gelecek Partisi Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, Hz. Hüseyin’i, Hz. Ali’yi, Kerbela’yı ve Ehl-i Beyt’i hatırlatıp, yüzlerce yılık bir geleneği yaşatmak adına Genel Merkez binasının önünde aşure etkinliği tertip etti.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcılarının ve çok sayıda yönetici kadrosunun katıldığı etkinlikte kısa bir konuşma yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, her ayın kutsal olduğunu ancak özellikle kutsal olan Ramazan ayı gibi, Kurban Bayramının içinde bulunulan ay gibi, Muharrem ayının da önemli olduğunu belirtti.

Muharrem ayının Hz. Hüseyin’i, Hz. Ali’yi ve Ehl-i Beyt’i ve Kerbela’yı hatırlattığını kaydeden Özdağ, “Aşuremiz ile burada bir geleneği yaşatıyoruz. Hz. Hüseyin’e, Ehl-i Beyt’e, ‘doğru olanlara’ hakkın yanında yer alanlara selam olsun diyoruz. Anadolu coğrafyasında yüzyıllardır aşure geleneğimiz var. Hz. Adem’den itibaren bu yemeğin yapıldığı söylenir. Daha sonra ise Hz. Nuh Aleyhisselam’ın, gemisi ile tekrar insanlığı yaşatmak istediği vakit karaya varıp topladıkları bu tür nevalelerle bu aşurenin yapıldığı söylenir.

Bulunduğumuz yüzyılda ise gurmeler yarışır, bu yarışta aşure her zaman ilk ona girer. Anadolu topraklarında da aşure, bir yandan Hz. Hüseyin’i ve yası hatırlamak, Ehl-i Beyt’e selam göndermek, rahmet okumak ve bir geleneği yaşatmak adına Muharrem ayında yapılarak komşulara dağıtılır. Biz de Gelecek Partisi Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler olarak Muharrem ayını kutlamak, geleneğimizi yaşatmak, Hz. Hüseyi’e, Ehl-i Beyt’e selam ve rahmet göndermek adına bu etkinliği düzenledik” ifadelerini kullanarak Genel Merkez aşçılarına teşekkürlerini sundu.