Selçuk Özdağ: Pekin Olimpiyatları Protesto Edilmeli!

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı, “Soykırımcıda Olimpiyat Olmaz!” sloganı ile Pekin 2022 Kış Olimpiyatlarını boykot etti.

“Soykırımcıda Olimpiyat Olmaz!” sloganı ile Pekin 2022 Kış Olimpiyatlarını boykot eden Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve yardımcıları Hakverdi Altuğ, Fatma Maraş katılım sağladı.

Basın açıklamasının yapılacağı Mado Pastanesinin boykot açıklaması için ayırdığı salonu son anda iptal etmesine tepki göstererek açıklamasına başlayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Çin Büyükelçiliğinin gücünü kullanıp, çeşitli kuruluşları arayarak toplantıları iptal ettirmesini doğru bulmuyoruz, kınıyoruz. Aynı zamanda da bir marka olmaya çalışan Mado’nun da bunlara eyvallah demesini şiddetle kınıyorum. Her şey para değildir Mado bazen de itibardır, bazen Türkiye’dir, Türk Dünyasıdır. O nedenle burada bir yanlış anlaşılma veya teslimiyet varsa Mado bir açıklama yapmalıdır” dedi.

Olimpiyat ruhunun ‘barış’ temaları ile gerçekleştiğini hatırlatan Özdağ, Çin’in Uygur Türklerini yok sayan, asimile eden ve kamplarda işkenceye varan uygulamalarına dikkat çekti.

“Olimpiyatların sembolünde beş halka vardır, beş kıta vardır. Olimpiyatların gayesi savaşları durdurmak barışı daim hale getirmek ve milletler arası kardeşliği dayanışmayı kültürel geçişliği sağlamaktır” diyen Özdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

“Olimpiyatlar Yunanistan’da başladıktan sonra problemler yaşanmıştır. Irkçılığa karşı protestolar Muhammed Ali Clay gibi insanlara yapılan, diktatörlere karşı yapılan meydan okumalar, Berlin olimpiyatlarında Hitlere yapılanlar gibi… Moskova da Moskova olimpiyatlarında Rusya’nın Afganistan’ı işgal etmesi ile olimpiyatların boykot edilmesi gibi… Olimpiyat komitesi burada bir hata yapmaktadır. Rusya’yı boykot eden Batı Dünyası ve sembolik olarak katılan Batı Dünyası şimdi de Pekin Olimpiyatlarını boykot etmelidir. Çin bütün hür dünya için tehlikelidir, Çin sadece Doğu Türkistan’da değil, Çin’in tamamında insan hakları ihlalleri yapmaktadır, kendi anayasasını ihlal etmektedir.

 Çin, özellikle Doğu Türkistan da 1949’da işgal ettiklerinden bu yana yavaş yavaş asimilasyon politikaları izleyerek Doğu Türkistanlıların yeraltı ve yerüstündeki kaynaklarını sömürmekte daha sonra da buradaki insanları oradan uzaklaştırarak ve etnik-ideolojik temizlik yapmaktadır. Bir yandan da kendi partisinin ideolojisi ile etnik hareketlerle Doğu Türkistan’ın “Uygur’suz” bırakarak Uygur Türk’süz Kazak Türk’süz bırakmak istemektedir.”

Konuşmasının devamında hür Batı Dünyasına seslenmek istediğini kaydeden Özdağ, Çin ile bütün ticari ilişkilerin askıya alınmasının yararlı olacağına vurgu yaptı.

Dünyanın Çin ile ticari ilişkileri askıya almasının ardından Çin’in ‘yola geleceğini’ belirten Özdağ,

“Çin ile ilgili çok ağır iddialar vardır. Bu insanlar dünyanın her yerinde Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin, Kazak Türklerinin, Kırgız Türklerinin hak ihlaline uğradığını, belirtiyor. Bu insanlar dilimiz, dinimiz, kültürümüz yok ediliyor orada kamplar var, ayıplı işler var diyerek haykırıyorlar. Çin de ‘yok’ diyor inanıyor muyuz? Çin’e diyoruz kapılarını aç, İnsan Hakları Örgütleri gelsin, gazeteciler siyasiler gelsin görsünler iddialar yalansa sizden özür dileyelim. Ama eğer doğru ise siz dünyaya entegre olmak istiyorsanız; Bir, Birleşmiş Milletler kuralına uyacaksınız. İki, İnsan Hakları Beyannamesine uyacaksınız, üç anayasanıza uyacaksınız. Kapınızı açmadığınız sürece bu iddialardan bu şaibelerden kurtulamazsınız” diye konuştu.

‘SEMBOLİK SAYIDA SPORCU GÖNDEREREK PROTESTO EDİLMELİ’

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, Olimpiyat boykotuna ilişkin ise, tüm dünya ülkelerinin Pekin’e sporcularını sembolik sayıda göndererek bir boykota imza atmalarını önerdi.

Özdağ, “Bütün Batı Dünyası Çin’de yapılacak olan 2022 kış olimpiyatlarına sembolik olarak sporcularını göndermeli. Yüz sporcu gönderiyorsa beş sporcu göndermeli ve elinden geldiği kadar yarışmaları sembolik yapmalı ve bütün dünyaya bunu neden yaptığını açıklamalı.

Boykotu başlatan Türkiye’de ki çok değerli aktivistlere, Doğu Türkistan davasının savunucularına, bütün kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. İnsan hakları onuru her şeyin başında gelir.” Dedi.

Gelecek Partisi olarak Doğu Türkistan’ın her zaman yanında olduklarını ve olacaklarını belirten Özdağ, son olarak bir kez daha Çin’e kapılarını dünya İnsan Hakları Örgütlerine, gazetecilere ve siyasilere açması çağrısında bulundu.

Özdağ, ayrıca son olarak Gençlik ve Spor Bakanlığına seslenerek, “Olimpiyatlara katılmış madalyon almış sporcuları ziyaret ederek onlarla toplantı yapılmalı, bu toplantıya Gelecek Partisi olarak öncülük yapabiliriz. Buradan Gençlik ve Spor Bakanına, federasyonlara sesleniyoruz: Duyarsız kalmayın! Türkiye Devleti Cumhuriyeti bu noktada ne gerekiyorsa yapmalıdır” şeklinde konuştu.