Doğu Türkistan'ın işgalinin 72. yılında Ankara'da protesto eylemi

Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinin 72’inci yılında, Ankara’da işgal ve soykırıma karşı protesto eylemi gerçekleştirildi.

Doğu Türkistanlılar, eylem kapsamında Çin’in işgalci ve soykırımcı politikaları kınadı. Protesto etkinliğine, Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Ankara Şubesi Başkanı Abdulhamid Pamir, Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Doğu Türkistanlı gazeteci Mir Kamil Kaşgarlı ile birçok STK temsilcisi ve basın mensubu katıldı.

Doğu Türkistan’ın Çin tarafından 72 yıl önceki işgali ve beraberinde bugüne kadar süregelen, soykırım ve Çin’in sistematik baskıları yaklaşık 20 ülkede protesto edildi. Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği tarafından bugün başkent Ankara’daki Ulus Meydanı’nda düzenlenen basın açıklaması ile 1 Ekim 1949 Doğu Türkistan’ın işgalinin 72’inci yılı protesto edildi.


"ANAYASANIZA UYGUN HAREKET EDİN"

Uluslarası Doğu Türkistan STK’lar birliği Ankara Şubesi Başkanı Abdulhamid Pamir, Doğu Türkistan’ın işgalinin yanı sıra aynı zamanda Çin devletinin kuruluş yıl dönümü tarihi de olan 1 Ekim 1949 için “Karanlık bir dönemin başlangıç yıl dönümüdür” dedi. Doğu Türkistan’ın 72 yıldır bitmek bilmeyen Çin zulmü altında olduğunu vurgulayan Pamir, Çin’in işgal ettiği topraklardaki özellikle Türk soylu halklara çeşitli bahanelerle saldırmaya devam ettiğini kaydetti. Çin’in artık dünya çapında insan hakları ihlallerinin ve soykırımın simgesi haline geldiğini ifade eden Pamir, Türk ve Müslüman ülkelere çağrıda bulunarak, “Zulme sessiz kalmayın” diye seslendi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, eylem sırasında yaptığı konuşmasında işgalci Rusya’nın da benzer politikalar uyguladığını ancak 70 yıl sonra yıkıldığını anımsatarak, 2014 yılında Kırım’ı işgal eden Rusya’ya seslendi ve “Kırım’dan da çıkın!” dedi. Doğu Türkistan’daki sistematik insan hakları ihlalleri dolayısıyla Özdağ, Çin devlet yetkililerine seslenerek, “Anayasanıza uygun hareket edin” ifadelerine dikkat çekti. Özdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a meclisin yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla Çin ile imzalanan iade anlaşmasına ilişkin çağrıda bulundu.