Selçuk Özdağ'dan Hatay'ın Anavatan'a katılışının 83. yılı mesajı

Hatay'ın Anavatan'a katılışının 83. yılı nedeniyle açıklamada bulunan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Dünya'da hiçbir emsali görülmemiş bir şekilde tam bağımsızlık için mücadele vermiş olan kahraman ecdadımıza layık olmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bir kahramanlık destanı da bundan tam 83 yıl önce Hatay ilimizde yaşanmış ve bu güzide şehrimize vurulmak istenen esaret zincirlerini kıran bölge halkı tarihsel geçmişi, kültürel yapısı ve ulusal kimliğiyle Hatay'ın bir Türk yurdu olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ Hatay'ın Anavatan'a katılışının 83. yılı nedeniyle açıklamada bulundu. Özdağ Hatay'ın yer altı ve yer üstü zenginlikleri, tarihi önemi, iklimi, coğrafyası ve ticaret merkezi konumuyla sadece Türkiye'nin değil tüm Dünya'nın dikkatini ve ilgisini çeken önemli bir merkez olduğunu kaydetti.

Hatay'ın 1936 yılından itibaren Türk dış politikasının birinci derecede önemli meselesi haline geldiğini belirten Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “1936 yılında Fransa’nın Suriye’ye bağımsızlık vereceğini açıklaması üzerine Türkiye Cumhuriyeti, Hatay’ın bağımsızlığı için Milletler Cemiyeti’ne başvurmuştu. Türkiye’nin yoğun çabaları üzerine Hatay 1937’de anayasası ile birlikte ayrı bir varlık olarak kabul edilmiş, 1938’de de Hatay Devleti kurulmuştur. Hatay bu haliyle yaklaşık bir yıl bağımsız bir devlet olarak kalmıştır. İkinci Dünya Harbi yaklaşırken Almanya ve İtalya’nın yayılmacı politikaları karşısında Türkiye’nin jeopolitik önemini kavrayan Fransa, Hatay’ı Türkiye’ye vermeye razı olmuştur. Bu kapsamda 23 Haziran 1939 günü Türkiye ile Fransa arasında imzalanan Türkiye ile Suriye arasında toprak sorunlarının kesinlikle çözümüne ilişkin Antlaşma ile Hatay, Türkiye sınırlarına katılmıştır. 7 Temmuz 1939 günü çıkarılan bir yasa ile Hatay ili kurularak katılma işlemi sonuçlandırılmıştır. 23 Temmuz 1939 tarihinde de Fransız birlikleri Hatay'ı terk etmişlerdir. Sonuç itibarı ile dönemin şartlarını çok iyi değerlendiren Türkiye, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesi ile ulusal davası olan Hatay meselesini uluslararası hukuk ve diplomasi yolu ile çözüme ulaştırmayı başarmıştır.”

Atatürk’ün kararlı tutumu ve üstün diplomatik yeteneği sayesinde Anavatan’a katılan Hatay şehrimiz tüm insanlığın örnek alması gereken karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü ikliminden aldığı güçle daha müreffeh bir geleceği kararlılıkla inşa etmeye devam etmektedir” diyen Özdağ, “Bu duygu ve düşüncelerle, Hatay'ın Anavatan'a katılışının 83. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu milli davaya hizmet eden herkesi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadesinde bulundu.