YAPICI MUHALEFETİMİZ SONUÇ VERDİ VE SEYAHAT ACENTALARINA ÖZEL KREDİ DESTEK PAKETİ AÇIKLANDI

YAPICI MUHALEFETİMİZ SONUÇ VERDİ SEYAHAT ACENTALARINA ÖZEL KREDİ DESTEK PAKETİ AÇIKLANDI

Gelecek Partisi olarak pandemi sürecinin başından beri turizm sektörüne yapılan desteklerin yetersiz kaldığını her platformda ifade ettik.

Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından 18 Mart 2020 Tarihinde 2020 yılı turizm sezonuna girmeden önce turizm sektöründe alınması gereken önlemleri ve atılması gereken adımları kamuoyumuzla paylaştık. Hükümetten ve Bakanlıktan turizm sektörü için talep ettiğimiz tedbirlerin bir kısmı yetersiz olarak zamana yayılarak uygulanırken, önemli bir kısmı ile ilgili olarak ise hiçbir uygulama yapılmadı.

Biz atılan her olumlu adımdan sonra “yetmez ama evet” dedik. Bu anlamda Hükümetin turizmin ve turizmcinin yanında olması gerektiğini, turizmin ülkeye döviz girdisi sağlama, dış ticaret açığını kapatma, istihdam ve iç talep artışı gibi hayati konularda ana unsurlardan birisi olduğunu ifade ettik.

Turizmin olmazsa olmazı seyahat acentalarının pandemi sürecinde yalnız bırakıldığını ve devletin seyahat acentalarına sahip çıkmadığı hususunda aylardır hem kamuoyunda hem de sosyal medya üzerinden çalışmalar gerçekleştirdik. Seyahat acentaları temsilcileri ile Gelecek Partisi olarak hem online hem yüz yüze çok sayıda görüşme gerçekleştirdik. Yapılan görüşmelerin tamamında birçok seyahat acentasının zor durumda olduğunu ve bu anlamda devletten destek beklediklerini tespit ettik.

19 Aralık 2020 tarihinde Sayın Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu’nun ilk fitili ateşleyerek #Turizmcilerunutuldu etiketi ile paylaştığı tweette şu ifadelere yer vermiş ve sosyal medyada bu etiket ile onbinlerce tweet atılmıştır.

“Turizm sektörünün bel kemiği seyahat acentaları Covid-19 sürecinin en ağır mağdurlarından. Zor günlerde ülke ekonomisine önemli katkılar sunan acentalar için hiçbir destek açıklanmadı. Acentalar bir bir iflas ediyor iktidar sadece izliyor.”

Yapılan kamuoyu çalışmalarından aylar sonra bugün hükümetten yine “yetmez ama evet” diyeceğimiz bir adım atıldı.

Halkbankası ile TÜRSAB arasında ‘Turizme Güven’ adlı kredi paketi destek protokolü ile Türkiye’ye turist getiren, ülkemize en büyük döviz girdisini sağlayan, dış ticaret açığını kapatan turizmin olmazsa olmazı seyahat acentalarına bir kredi destek paketi açıklanmıştır. Yapılan protokole göre Halkbankası’ndan TÜRSAB’a bağlı seyahat acentalarına özel olarak 6 ay ana para ödemesiz, 36 aya varan vadeli nakit işletme kredisi verilecektir. Paketten TÜRSAB’a kayıtlı 10.000’e yakın seyahat acentasının faydalanması planlanmaktadır.

Gelecek Partisi olarak seyahat acentalarına özel talebimiz faizsiz kredi veya hibe kredi şeklinde olsa da aylardır yapılan çağrılarımıza hükümetin bu şekilde adım atmasını da can çekişen seyahat acentalarımız için olumlu buluyor, konuyla ilgili yaptığımız kamuoyu ve sosyal medya çalışmalarında bizlere destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

GELECEK PARTİSİ KÜLTÜR VE TURİZM POLİTİKA İZLEME KURULU BAŞKANLIĞI

Dosya Türü :