EMEK DÜŞMANLIĞI: KOD 29

Emek Düşmanlığı ‘’Kod 29’’

COVID-19 salgını ile birlikte iktidarın işten çıkartmalara önlem olarak uygulamaya koyduğu, 4857 sayılı İş Yasası’nın geçici 10. maddesiyle işverenlere getirilen işten çıkarma yasağı tamamen kaos etkisi yarattı. Bir çok işçi geleceğine ipotek konularak Kod 29 ile “ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranmak” gerekçesi ile tazminatsız işten atıldı. Kod 29 ile işten atılanların sayısı Nisan 2020 tarihinden itibaren azalması gerekirken tam tersine artış gösterdi. Emekçinin, savunması alınmadan, tazminatı ödenmeden haksızca karamsarlığa itiliyor. Bu şekilde haksız yere işten çıkartılan işciler hayatlarının ilerleyen dönemlerinde başka işe girerken işveren açısından olumsuz bir sicil haline geliyor ve kara bir liste işlevi görüyor.

Bu hususta;
  • Kod 29’u kullanan işverenin, gerekçesinin doğru olup olmadığı SGK ve İŞKUR tarafından detaylı incelenmelidir.
  • Haksız yere Kod 29 kullanan işverene cezai yaptırımlar uygulanmalıdır.
  • Kod 29 ile işten atılan ve iş mahkemesine başvuran işçilerin, geçen süre içerisinde yeni bir işe girememesi durumunda İŞKUR tarafından işsizlik maaşı ödenmelidir.
  • İş mahkemesi sonuçlandığında haklı olduğu ispatlanan işçinin kıdem ve ihbar tazminatı hakları geriye dönük olarak ödenmelidir.