GELECEK PARTİSİ’NDEN AYNI ANDA TÜM TÜRKİYE’DE ’10 OCAK BASIN ÇIKARMASI’

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile basın yayın kuruluşları, dernek ve konseylerini ziyaret ederek ‘basın özgürlükleri, çalışamayan gazeteciler ve ekonomik dar boğazı’ gündeme aldı.

Sözcü Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Küresel Gazeteciler Konseyi, Parlamento Muhabirleri Derneği ve Yeniçağ Gazetesi’ne yapılan ziyarette, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ’a Ankara İl Başkanı Gülnur Hayran Özkaya, İl Başkan Yardımcısı Serkan Taştan, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Hakverdi Altuğ, Mehmet Erman eşlik etti.

Genel Merkez heyeti ile aynı anda tüm Türkiye geneli bulundukları illerde basın yayın kurum ve kuruluşlarını ziyaret eden Gelecek Partisi Sivil Toplum Başkanlığı birimleri ise Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun selamlarını tüm Türkiye’ye iletti.

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk ile başlayan ziyarette, heyeti Saygı Öztürk ve çalışma arkadaşları karşıladı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, buradaki ziyarette, Manisa’da 3 günlük yoğun bir programdan geldiğini ve üreticinin kan ağladığını kaydetti. Mazot, ilaç, gübre gibi üretimi doğrudan etkileyen kalemlerde yaşanan yüzde 400’e varan zamlara değinen Özdağ, “erken değil hemen seçim diyoruz” dedi. Ayrıca artan gazete maliyetleri ve ceza yağmurları ile muhalif seslerin kısılmak istendiğinin konuşulduğu ziyarette bir kez daha ‘özgür basın’ vurgusu yapıldı.

İkinci durak olarak Küresel Gazeteciler Konseyi’ni ziyaret eden Gelecek Partisi Heyetini, Küresel Gazeteciler Konseyi Başkanı Mehmet Ali Dim ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Ülke gündemine ilişkin sorunların konuşulduğu ziyaret hatıra fotoğrafı ile sonlandırıldı.

Ardından Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilciğini ziyaret eden Gelecek Partisi heyeti, burada Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş tarafından karşılandı. Selçuk Özdağ, yaptığı konuşmada ‘çalışamayan’, ‘çalıştırılmayan’ gazetecilerin var olduğuna dikkat çekerek, gazetecilerin 1961 yılında direnerek bugünü elde ettiğini, tam 61 sene sonra bugün ise ‘patronlarının patronları’ ile karşı karşıya geldiklerini ve 34 gazetecinin tutuklu bulunduğunu kaydetti.

Gelecek Partisi heyeti Cumhuriyet Gazetesi’nin ardından Parlamento Muhabirleri Derneği’ni ziyaret etti. Burada basının yasama, yürütme ve yargıdan sonraki dördüncü büyük güç olduğuna değinen Selçuk Özdağ, “Gazetecilik kutsal bir meslek hatta adalet mekanizmasını 3’e bölerler. Derler ki iddia makamı, karar makamı ve savunma mekanizması… Ben o adalet mekanizmasına basını da ekliyorum. Onlar adalete katkıda bulunuyorlar. Hemen hemen her dönemde Türkiye basın özgürlüğünde sınıfta kalmıştır ama maalesef son dönemde çift dikiş de yapmıyor bir noktada tastikname aldı ve 180 ülke arasında 153. sıradayız basın özgürlüğü açısından. Üzülüyoruz. Gelecek Partisi olarak gününüzü kutluyor, Sayın Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun selamlarını iletiyoruz” ifadelerini kullandı. Özdağ, ayrıca parlamentoda bulunan çok sayıda çalışan gazetecinin bürolarını ziyaret ederek günlerini kutladı.

Son olarak Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’nu ziyaret eden Gelecek Partisi heyeti, burada Orhan Uğuroğlu’nun sorularını yanıtlayarak güncel siyaseti değerlendirdi. Gelecek Partisi olarak Parlamenter Sistem’i savunduklarını kaydeden Özdağ, Türkiye’nin aydınlığı için ‘erken değil, hemen seçim şart’ diye konuştu.