GELECEK PARTİSİ’NDEN SOKAK EKONOMİSİ İÇİN ‘SEYYAR SATICILAR ÇALIŞTAYI

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halka İlişkiler Başkanlığı tarafından “Sokak Ekonomisi Sorunları ve Çözüm Yolları” çalıştayı düzenleniyor.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ve her biri alanında güçlü akademisyenlerin, sendikacıların, seyyar satıcıların, seyyar satıcılar ile ilgili dernek ve vakıf temsilcilerinin katılacağı, “Sokak Ekonomisi Sorunları ve Çözüm Yolları Çalıştayı” 02 Nisan Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirilecek.

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından düzenlenen çalıştaya ilişkin bilgi veren Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Sivil

Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, parti olarak bir kez daha toplumsal bir problemi dile getirmenin mutluluğunu yaşayacaklarını belirtti.

Özdağ, söz konusu çalıştaya ilişkin şu bilgileri verdi:

Gelecek Partisi olarak 2 Nisan 2022 tarihinde Ankara’da Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde ‘Sokak Ekonomisi Sorunları ve Çözüm Yolları’ adlı çalıştayımızla kanayan bir yaraya parmak basıyoruz. Türkiye’de 6 milyona yakın seyyar satıcı ve işportacılık yapan vatandaşımız var.

Gelecek Partisi olarak;

-Bu kişilerin çalışma şartlarını ve koşullarını iyileştirmek istiyoruz.

- Bu insanlarımızın kayıt dışı çalışmasındaki olumsuzlukları gidermek istiyoruz.

- Konuya dair bir kanun, yönetmelik, mevzuat bulunmamakta, bizler konunun acilen bir kanuna kavuşturulması çağrısı yapıyoruz.

Bu insanlar belediyelerin insafına terk edilmiştir. Belediyeler zaman zaman zabıtalarla seyyar satıcılarımızı, işportacılarımızı zapt u rapt altına almak istemektedirler fakat bu sorun Türkiye’nin bir gerçeği. Güneydoğu Anadolu’daki şehirlerimizden tutun sahil kentlerimize kadar, Büyükşehirlerimizden İzmir’imizden İstanbul’umuza, Ankara’mıza kadar bu insanlar evlerine ekmek götürmek istiyorlar.

Ne yapmalı:

1- Bu insanların sattığı ürünlerin, insan sağlığını tehdit edip etmediği kayıt altına alınması gerekiyor,

2- Bu insanlara çalışabilecekleri, evlerine ekmek götürebilecek yerlerin tahsis edilmesi gerekiyor.

3- Kayıt dışı ekonomi içinde çalışan bu insanları kayıt altına almak, vergi vermelerini sağlayarak yaptıkları iş ile ülkeye katma değer oluşturmalarının önünü açmak gerekiyor.

Bu konuda Avrupa’yı da Hindistan’ı da inceleyen Doktor Osman Sirkeci Bey, İzmir’deki Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin Bey olmak üzere biz Gelecek Partisi olarak birlikte çalışmak ve çalıştay yapmak istedik. Çalıştay’da konunun uzmanları konuşacak ve konuya ilişkin problemlerle birlikte çözüm önerilerini dile getireceğiz.

Çalıştay’ın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir çağrıda bulunacağız: “Bu sorunun kanununu çıkartın” diyeceğiz. Kanunu olmayan bir sektör olur mu? Bu sektörü başta hükümetin, herkesin tanıması gerekiyor. Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, belediyelerle, Türkiye’deki sendikalarla, odalarla, Türkiye’deki seyyar satıcılar/işportacılar dernek ve vakıflarıyla konuşarak/görüşerek bu konuya nasıl bir çözüm getireceklerini belirlemesi ve tartışması gerekmektedir.

 Biz problemleri biliyoruz, yağmurda, sıcakta, karda, kışta zabıtalar ile daima yaşanan köşe kapmaca sonucu tezgahlarını, arabalarını kaybediyor bu insanlar ve bunun sonucunda da aç biilaç kalıp evlerine ekmek götüremiyorlar. Sonra ne oluyor? Bu sektörde çalışan bazı insanlar uyuşturucu baronlarının, terör örgütlerinin kullanışlı elemanları haline gelebiliyor. Yine bu insanlar zaman zaman hayata küsüyorlar, devletimize aidiyet duyguları zayıflıyor. İşte bu negatif durumları ortadan kaldırabilmek için bizim bir an önce bu vatandaşlarımıza yaşama sevincini aşılamamız, aynı zamanda da ekonomik olarak kayıt altına alıp, devletimizle seyyar satıcılarımız arasındaki barışı sağlamamız gerekmektedir. Eksikler varsa, yanlışlar varsa bunları gidermek, düzeltmek hükümetin görevidir.

Gelecek Partisi olarak bir kez daha yıkıcı değil, ihya edici ve inşaa edici muhalefet anlayışı içerisinde yol göstereceğiz kanayan bir yaraya problemlerle birlikte çözüm önerilerini dile getirerek parmak basacağız.

Gelecek Partisi bir kez daha toplumsal bir problemi dile getirmenin bahtiyarlığını yaşayacak.”