Hükümetin Destek Ambalajlı Sefalet Müjdesi

    Hükümet; ülkemizi, pandemi sürecinde dünyada halkına en az destek veren ülkeler arasında tutmaya devam ediyor.

    26 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Mali Destek sunulmadan açıklanan tam kapanma tam bir skandal karar olmuştur. Aşı yokluğu sebebiyle mecburen alınan tam kapanma kararı insanlarımızı evde kalmaya zorlamış, ama bu sürede ne yiyip ne içeceklerini hiç hesaba katmadan milyonlarca insanı kendi kaderleri ile başbaşa bırakmıştır. Bu süreçte kapalı kalan sektörler; genel giderlerini, kamu borçlarını, maaş ödemelerini, temel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak? Buna hiçbir cevap yok.

    Ülkemizin en geniş kesimini oluşturan esnafımızın, işçimizin, işsizimizin, dar gelirli vatandaşlarımızın desteğe olan ihtiyacı hayati bir aciliyet durumuna dönüşürken, hükümet, kapanmanın başladığı günde hiçbir yaraya merhem olmayacak destekleri müjdelerle duyurmaktan çekinmedi.

    Gelecek Partisi olarak;

- Kapalı işletmelerin Vergi, SGK, aylık ve taksitli borçlarını nasıl ödeyeceğini, neden tüm kamu borçları ödemelerinin en az 1 yıl ötelenmediğini,

- İcra takiplerinin neden en az 3 ay ertelenmediğini,

- Elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon fatura ödemelerinin neden 3 ay ertelenmediğini,

- Neden vatandaşı borçlandıran krediler yerine doğrudan/hibe destekler verilmediğini, tüm dünya gibi biz de merak ediyoruz.

- Ülkemizde 10 Milyon üzerinde yoksul varken 2 Milyar 540 Milyon Liralık kaynak ancak devede kulaktır, neden daha fazla kaynak ayırmıyorsunuz? Garanti kapsamında müteahhitlerin ödemesi için kaynaklar lebaleb iken, evde ailesi ekmek bekleyen yardıma muhtaç milyonlara kaynak bulamıyor musunuz?

- Kısa Çalışma Ödeneğinde neden 31/01/2021 tarih sınırını kaldırmıyorsunuz,

- Nakdi ücret desteğinden neden 17/04/2020 tarih sınırını kaldırmıyorsunuz,

    Tarih kısıtı sebebiyle bir çok çalışanın ne KÇÖ ne de NÜD alamadığı durum çözümden yoksun bırakılmamalı, vatandaş açlığa mahkum edilememelidir. Bu bağlamda, Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteğindeki tarih sınırlamalarının kaldırılması ve kapanmanın başladığı 29/04/2020 tarihinde çalışan tüm kesimi kapsayacak şekilde yasa yeniden düzenlenmelidir.

    Çok acil şekilde, kapanmadan mağdur olan bütün hanelere, acilen herhangi bir şart ve başvuru olmaksızın, yetişkinler için 1000 TL, çocuklar için de 500 TL’den az olmamak üzere nakdi hibe desteği sağlanmalıdır.

    Bu gerekli maddelerden yoksun olarak hazırlanan yetersiz çözümlerin destek müjdesi şeklinde lanse edilmesi de hükümetin düştüğü acizliğin tablosu olarak karşımıza çıkıyor. Tarih, bu zihniyeti sefaleti müjdeleyen hükümet olarak yazacaktır. Şimdiye kadar vergisini ödemiş, iban numarası verildiğinde bile çekinmeden destek atmış vatandaşına böyle bir dönemde hükümetin hak gördüğü çözümlerin böylesine yetersiz olması ve ülkemizin içerisine sürüklendiği tablo hepimizi üzüyor.

    Partimizin gündeme ilişkin görüşleri kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkanlığı