İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDAN 60 SANATÇIYA 30 MİLYON  KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NDAN 10 BİN SANATÇIYA 30 MİLYON

9 aydır salgının getirdiği yasaklar nedeniyle mali kriz yaşayan müzik sektörünün ‘müzik susmasın’ kampanyalarına tepkisiz kalan Kültür ve Turizm Bakanlığı nihayet bir destek paketi açıkladı.

Müzisyenlere destek paketinin başvuru detayları açıklanmadan önce Gelecek Partisi olarak, desteğin içinin boş olduğunu görmüş ve ‘Bu müzisyenlere destek değil sus payı’ demiştik.

Salgının ilk günlerinde ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ellerinde kültür sanat sektöründe yer alan sanatçılara, hizmet verenlere dair bir veri tabanı olup olmadığını sormuş ve eklemiştik: Bu süreçte bir çalışma yapılacak mı? Türkiye’deki sanatçılar artık kayıt altına alınacak mı?

‘ÖNCE SANATÇIYIM DİYE YALVAR SONRA PARAYI AL’

Aradan 9 ay geçti. Destek paketinin açıklanan şartlarından anladık ki, Kültür ve Turizm Bakanlığı bu süreçte Türkiye’deki sanatçıların bir envanterini çıkarmadığı gibi, müzisyenlere destek vermek için sanatçılardan kendilerinin ‘sanatçı’ olduğunu kanıtlayacak bir video çekip göndermesini, yani destek alabilmek için yalvarmasını bekliyor.

İnsanlık onurunu yaralayan bu destek açıklamasının ardından her bir açıklaması bir öncekiyle çelişen Bakanlık’a Gelecek Partisi olarak tekrar soruyoruz:

1. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 81 ilde bulunan il müdürlükleri, bağlı taşra teşkilatları, buralarda görev yapan binlerce bürokrat, memur şehrindeki, semtindeki sanatçıları bilmiyor, tanımıyor, listeleyemiyorsa ne iş yapıyor?

2. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ‘Toplamı 20-30 milyonu bulabilir’ ‘30 bin müzisyen faydalanacak’ dediği bu desteğin hesaplama yöntemi nedir? Açıklanan bilgilere göre bir müzisyene 3 ay boyunca 1.000’er lira ödeme yapmak, bu 3 ayda ancak 10 bin müzisyenin destekten faydalanabileceği anlamına geliyor. Bu matematikte Bakan´ın zikrettiği diğer 20 bin kişi nerede?

3. Destekler şeffaf olacak mı? Bakanlığın kaç bin müzisyene destek verdiği belgelenecek mi?

4. Söz konusu 30 milyon destek rakamı artacak mı? Artacaksa kaç lira olacak? Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, yazın üç beş bin kişinin izlediği, 60 ünlü sanatçının yer aldığı ‘Yedi Tepe Konserleri’ne 30 milyon lira harcamışken, Türkiye’de sayısı 700 bini bulan müzisyenlerin toplamına layık görülen rakam 30 milyonda mı kalacak?

GELECEK PARTİSİ
KÜLTÜR SANAT POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI