KÜLTÜR SANAT BULUŞMASI

Gelecek Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı tarafından düzenlenen Kültür ve Sanat Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcıları ve Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı Komisyonu üyelerinin katıldığı buluşma Gelecek Partisi Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını Kültür ve Sanat Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün yaptı.

Konuşmasında pandemi süreci boyunca mağduriyetleri hat safhaya ulaşan sanat dünyasına sık sık vurgu yapan Ün Gelecek Partisinin konu hakkındaki duruşunu ve tavrını anlattı. İl teşkilatlarındaki program işleyişi, Kültür ve Sanat politikalarının imkân ve icraları, parti içindeki duruşu ve konumundan da ayrıca bahseden Ün konuşmasını katılımcılara teşekkür ederek bitirdi.

Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı Komisyonu üyesi Pınar Ergen Siyasetçi Davranış Etiği ve Protokol Adabı sunumunu gerçekleştirdi. Ergen’in sunumunun ardından İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcısı Serap Çakır Sosyal Medyanın Etik Kuralları ve Kullanımı başlıklı sunumunu yaptı.

Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı Komisyonu üyesi Sanatçı Rahmi Olcay ise Sanat Toplum İlişkisi, Yerel Sanatçılar ile İlişkiler başlığında Kültür ve Sanat Politikalarının ve Gelecek Partisinin Kültür- Sanata bakış açısını değerlendirdi. Gelecek Partisinin bu noktada diğer tüm partilerden farklı bir duruş ve tavır geliştirdiğini, Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı olarak alana hakim bir ekibin var olduğunu ve bu yönde ciddi çalışmalar yapıldığını vurguladı.

Programa verilen aranın ardından Gelecek Partisi Disiplin Kurulu Başkanı Şair-Yazar Mehmet Atilla Maraş’ın Yerellik, Millilik, Evrensellik Kavramları Çerçevesinde Kültür Yaklaşımımız başlıklı konuşması ile devam edildi. Maraş konuşmasında sanattaki yozlaşma, ortak tavır, millilik ve yerellik kavramları ile sanat ilişkisine vurgu yaptı. Sanatın toplum nezdindeki mevcut tavrını da değerlendiren Maraş, Kültür ve Sanatın çok geniş bir alan olduğu ve bu alanda Gelecek Partisi olarak ciddi çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Mehmet Atilla Maraş’ın konuşmasının ardından Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı Komisyonu üyesi Sanatçı Ahmet Çoktan Sanatın Birleştirici Gücü ve Ortak Sanat Değerimiz başlığı altında bir konuşma gerçekleştirdi. Sanatın doğuşu ve toplum üzerindeki etkisinden, kültürler arası etkileşimden ve iletişimden, siyasi veya benzeri birlikteliklerin sanata karşı tavrından bahseden Çoktan çeşitli sanat dallarından ve hakim Anadolu sanatlarından da vurgular yaptı.

Ahmet Çoktan’ın konuşmasının ardından Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı Komisyonu üyesi Antropolog Olcay Açar Türkiye Tarihi Eser Birikimi, Restorasyonlarda Yaşanan Sorunlar ve Kurumların İşlevi başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’deki durum, müzeler, kazı çalışmaları ve ilgili envanterlerden bahseden Açar Kültür ve Sanat Politikalarından sorumlu il başkan yardımcılarına bölgesel işlevlerden ve uygulanabilecek çalışmalardan bahsetti.

Programın ardından katılımcılar Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.