Kültür Sanat Dünyamız Covid 19’a Yenilmesin!

Covid 19 tedbirleri çerçevesinde Kültür Sanat camiasının yaşadığı zorlukların hafifletilmesi konusunda gereken adımların atılacağını umarak kısmi değerlendirmelerde bulunmuştuk. Ancak aradan geçen 2 haftalık süreçte beklenen düzenlemelerin halen yapılmamış olması üzüntü vericidir.

  1. Dizi Setleri: Halihazırda çekimlere devam eden dizilerin setleri yüksek reyting ve kanal ayrımı yapılmaksızın durdurulmalıdır. Zira normal zamanlarda dahi çalışma koşullarının ağır olduğu dizi setlerinde covid ile mücadelede önemli olan 2 şeyi sosyal izolasyonu ve güçlü bağışıklık sistemini sağlamak mümkün değildir. Hükümet özel kanallara reyting uğruna devam ettirdikleri ısrarlardan vazgeçmeleri konusunda yaptırım uygulamalıdır. Bununla birlikte setlerin durdurulması ile oluşacak mağduriyetlerin giderilmesi de ayrıca önemlidir. Diziler, başrol oyuncularının aldığı yüksek rakamlar üzerinden değerlendirilemez. Her bir sette asgari ücretle yevmiye usulü ile çalışan onlarca teknik personel var. Mevcut ekonomik paket Türkiye’de bu şekilde güvencesiz şekilde çalışanlara maalesef destek sunmuyor.
  2. Özel Tiyatrolar: Özel tiyatrolar koronavirüs tedbirleri çerçevesinde sanat dünyasında perdelerini ilk kapatan sektör oldu. Normalde varlıklarını sürdürmelerini sağlayacak 8 aylık kültür sanat sezonu 5. ayında bitmiş oldu. Bu zorlu günlerde özel tiyatroların ayakta kalmalarını sağlamak için ekonomi paketinde vadedilen vergi ötelemesi sorunlarına bir çözüm değildir. Yükümlü oldukları SGK, Bağkur ödemeleri için vergi muafiyeti sağlanmalıdır. Yeni sezona kadar ayakta kalabilmeleri için geçmiş performanslarını ve çalışan sayılarını dikkate alarak bir defaya mahsus hibe desteği yapılmalıdır.
  3. Sinema Salonları: Sinema dünyası da covid önlemleri kapsamında şu an büyük zorluk yaşayan sektörlerimizden biri. Salgının ilk günlerinde salonları kapanan sinema şirketleri zor durumdadır ve şimdiden bazı salonlar sektörden çekilmek durumunda kalmaktadır. Bu duruma seyirci kalınmaması gerekir.  

SANAT TOPLUMSAL HAFIZANIN TEMEL TAŞIDIR

Sanat dünyasının kurumları, unsurları, toplum sağlığını birinci dereceden ilgilendirir ve tedbir alınmazsa yarın hayat normale döndüğünde, insanlarımızın nefes alacakları, hobilerini hayata geçirecekleri mekanları yerinde bulamaması toplum psikolojisini olumsuz etkileyecektir. En nihayetinde bugünlerde yaşanan bu salgının topluma, hayata, insanlığa yansımalarını bizler tiyatrocularımızın, sinemacılarımızın, sanatçılarımızın yazdıkları metinlerden, söyledikleri şarkılardan, çektikleri filmlerden, oynadıkları oyunlardan izleyeceğiz. Bunlar, toplumsal hafızamızın önemli kaynaklarıdır. Bugün sanatçılarımızı salgının bu olumsuz etkilerinden koruyamayanların, yarın sanat adına bir söz söyleme hakkı kalmayacaktır.