‘TÜRKİYE İÇİN BEKA MESELESİ’ GELECEK PARTİSİ’NDEN DİKKAT ÇEKEN ÇALIŞTAY!

Gelecek Partisi, uyuşturucu batağına sürüklenen insanlara ve onların ailelerine dikkat çekmek amacı ile Ankara’da önemli bir farkındalık çalıştayına imza attı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ öncülüğünde gerçekleşen çalıştay, Selçuk Özdağ’ın açış konuşmasını yapması ile başladı. Çalıştaya Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, eşi Dr. Sare Davutoğlu, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel ve Yardımcısı Prof. Dr. Taner Demirer, Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Ejder Onursal, Hür Dava Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Emir ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Hamdullah Er, Yeniden Refah Partisi MKYK üyesi, Genel Başkan Danışmanı Mehmet Fatih Uğurlu, Vatan Partisi Kadın Kolları Genel Sekreteri Eylem Göksu Yıldırım ile Genel Yönetim Kurulu Üyesi Şule Uncu, Memleket Partisi MYK Üyesi Prof. Dr. İpek Özkal Sayan, Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nazlı Seda Vural, çok sayıda partili ve acılı aileler katılım sağladı.

Çalıştay açış konuşmasını yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, uyuşturucu bağımlılığının Türkiye için bir beka meselesi olduğunun altını çizdi. Özdağ, “Bugün sayıları milyonlarla ifade edilen uyuşturucu illetine bulaşmış gençlerimizin durumları tüyler ürperticidir. Terör örgütlerinin ana finansman kaynağı olan uyuşturucu maddeler, gençliğimizin de heba olmasına sebebiyet veren temel etmenlerdir. Uyuşturucunun tehlikeleri ve açtığı yaraların büyüklüğü toplumumuzun malûmudur. Bir annenin ve babanın en büyük kaygısı dünyaya getirdiği, bin bir zahmetle büyüttüğü yavrusunun uyuşturucu bağımlısı olmasıdır. Ne hazindir ki günümüz Türkiye’sinin hamasetten öteye geçmeyen ve gösterişten ibaret olan önleme mekanizmalarının çalışmaları uyuşturucu kullanımın durdurulmasından ziyade rahatça kullanımının önünü açmıştır. Türkiye son yıllarda, artan uyuşturucu bağımlılığının pençesinde can çekişmektedir. Kısa bir zaman öncesine kadar uyuşturucu sevkiyatında transit bir rota olan ülkemiz, maalesef hedef bir ülke haline gelmiştir. Evlerimizin içine kadar giren, aileleri parçalayan, çocuklarımızın geleceğini karartan bu dram herkesin ve de en önemlisi de devletin gözü önünde yaşanmaktadır. Can yakan bu meseleye dikkatleri çekmek, başta devlet kurumları olmak üzere tüm toplum katmanlarında duyarlılığı artırmak adına, Gelecek Partisi olarak uyuşturucu ile son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. Türkiye'de her zaman madde bağımlılığı konusu gündemdeydi. Fakat son zamanlarda uyuşturucu kullananların sayısı bir hayli arttı. Bu süreçte evladı uyuşturucuya yakalanmış birçok aile bizimle temas kuruyordu. Genel Başkanımız Sayın Davutoğlu’nun da direktifleri doğrultusunda “Uyuşturucu ile Mücadele Çalıştayı 1-Anneler Konuşuyor” programımızı gerçekleştirdik" dedi.

‘İKTİDARIYLA MUHALEFETİYLE UYUŞTURUCUYA DUR DEMELİYİZ’

Gelecek Partisi'nin her konuda özel bir hassasiyeti olduğunu söyleyen Selçuk Özdağ "Biz yaptığımız her konuşmada ülke sorunları dile getiriyoruz. Getiriyoruz ki iktidar bir an önce çözüm bulsun, bu konu hakkında bilinçlensin. Şimdi de bir kez daha buradan uyuşturucu ile mücadele konusuna değiniyoruz. İktidar bu konuda gerekli önlemleri almalı. Neden iktidara sesleniyorum çünkü bu sorunu bitirebilecek yetki onlarda. Çocuklarımızı, gençlerimizi, insanlarımızı bu bataklıktan kurtarmalı. AMATEM’de tedaviler yapılmalı, bu konuda herkes bilgilendirilmeli, sempozyumlar düzenlenmeli. Evlatlarımızın daha da iyi geleceğe kavuşması için iktidarıyla, muhalefetiyle bu konunun üzerinde titizlikle durmalıyız. Bu konu Türkiye'nin kanayan yarasıdır. Buradan tüm yetkililere sesleniyorum. Uyuşturucu ile mücadele de halkı fazlasıyla bilinçlendirmeliyiz. Denetimleri arttırmalıyız, insanlarımızı hemen tedavi etmeliyiz. Bu kanayan yara ancak böyle tedavi edilebilir" şeklinde konuştu.

Özdağ’ın ardından kürsüye gelen AYBUDER Başkan Yardımcısı, aynı zamanda iyileşmiş bağımlı annesi olan Duriye Özlü, geçtiği süreçleri salondaki katılımcılar ve dinleyiciler ile paylaştı.

Duriye Özlü’nün ardından kürsüde konuşma yapan Dr. Sare Davutoğlu ise, Duriye Hanım’ın anlattıklarının çalıştayın yol haritası niteliğinde olduğunu kaydetti. “Toplumda bir problem varsa bu mutlaka bir şekilde hepimize ulaşıyor” diyen Sare Davutoğlu, uyuşturucu bağımlılığının her yönü ile ele alınmasının elzem olduğuna dikkat çekti. Sare Davutoğlu, “Dünyada ülkemiz konumu itibariyle de İran’dan sonra en fazla uyuşturucu ele geçirilen ülke olmuştur. En fazla eroinin ele geçirildiği ülkedir. Ülkemiz önceden transit geçiş güzergahı iken bugün ne yazık ki kullanımın da arttığı ülkeler arasında yer alıyor. Verilere bakıldığında tablonun ne korkutucu ve ürkütücü olduğunu görüyoruz. Bu durumdan topyekun mücadele ile kurtulabiliriz. Uyuşturucu ile caydırıcı ve etkin bir şekilde mücadele edilmelidir. Çalıştayımızın hayırlara vesile olmasını, mücadele konusunda da ciddi bir farkındalık oluşturmasını temenni ediyorum” dedi.

Dr. Sare Davutoğlu’nun konuşmalarından sonra kürsüde bir konuşma yapan Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, çalıştayın son derece önemli bir çalıştay olduğunu belirterek Gelecek Partisi Yöneticilerine teşekkür etti.

Fethi Yaşar’ın ardından son olarak kürsüye çıkan Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, ‘bir toplumun kendi çocuklarına sahip çıktığı ölçüde medenidir’ vurgusu ile konuşmalarına başladı. Konuşmasının son bölümünde “Anneler! Yanınızdayız! Sonuna kadar yanınızdayız, ne yapmak gerekiyorsa, nasıl yapmak gerekiyorsa sonuna kadar yapacağız!” dedi. Davutoğlu’nun bu konuşması salonda bulunan katılımcılar ve anneler tarafından ayakta alkışlandı.

'Anneler Konuşuyor Uyuşturucu ile Mücadele Çalıştayı'nda konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, uyuşturucu satıcılarının kökenine inmedikçe sorunun çözülmeyeceğine dikkat çekerek Türkiye'nin son bir yıl içerisinde, Güney Amerika ülkeleri gibi uyuşturucu ile anılan bir ülke haline geldiğini belirtti. Öte yandan iktidarın, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarına yanıt niteliğinde bir arguman sunamadığını dile getirirken, Brezilya'da yakalanan uyuşturucu yüklü uçakla ilgili şaşkınlığını vurgulayıp birilerinin hesap vermesi gerekliliğine dikkat çekti. Üretim aşamasında engellenemeyen sorunun, tüketim aşamasında engellenmesinin mümkün olamayacağını belirten Davutoğlu, adım adım giderek uyuşturucuyu bitirilebileceklerini söyledi.

Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

 ''Uyuşturucu satıcılarının kökenindeki tacirlere ulaşmadıkça bu emniyet sorunu çözülmüş olmaz. Bu küresel bir sorundur. İster kimyasal madde olsun, ister başka bir madde olsun; üretim aşamasında engelleyemediğiniz sorunun tüketim aşamasında engellenmesi mümkün olamaz. Suyun kaynağına ulaşmamız gerekir. Üretimini engelleyemiyorsan transferini engelleyeceksin.

TÜRKİYE NARKOTİK TRAFİĞİN MERKEZİ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Türkiye ile ilgili uluslararası yayınları inceliyoruz. Maalesef son bir yıl içerisinde Türkiye, Latin Amerika ülkeleri gibi anılmaya başlandı. Narkotik trafiğin merkezi bir devlet olarak görülmeye başlandı. Yabancı bir yerden Türkiye için narko-devlet tabirinden sorumluluk almış bir Başbakan olarak değil sadece, bir vatandaş olarak da büyük hicap duyuyorum.''

'SEDAT PEKER'İN İDDİALARINA YANIT YOK'

İktidarın, Sedat Peker'in ortaya attığı iddialara ilişkin bir yanıt niteliği taşıyan argümanının olmadığını söyleyen Davutoğlu şu sözleri kaydetti:

''Organize suç örgütü lideri (Sedat Peker) olarak tanımlanan bir kişinin narkotik trafiğin merkezinde olarak Türkiye'yi eleştirdiği birçok isimle ilgili ilerice iddiada bulunmasına karşı çok ikna edici arguman ortaya konamamasından üzüntü duyuyorum. Narkotik mücadelenin küresel bazda bayraktarı olmak lazım. Her kiminle ilgili iddia varsa sonuna kadar üzerine gitmek lazım.”

Türk şirket ACM Havacılık'a ait olan, bir dönem de başbakanlık tarafından kullanılan uçakta Brezilya polisi, 1 ton uyuşturucu yakalamıştı. Dosya ile ilgili herhangi bir inceleme olmadığını belirten Davutoğlu, birilerinin hesap vermesi gerektiğini söyleyerek şunları ekledi:

''Latin Amerika'daki görüntüdeki uçağı görünce dondum kaldım. Çünkü o küçük uçak, Turgut Özal'ın, bakanlara hizmet vermesi için aldığı uçak... O uçak el değiştiriyor ve Latin Amerika'da uyuşturucu yüklü olarak görülüyor. Diğer iddiaları bir kenara bırakalım ama geçmişte birçok Türkiye Cumhuriyeti Bakanlarını geçmişte taşımış bir uçakta uluslararası narkotik baskınında uyuşturucu yakalanmışsa işte bununla ilgili birilerinin hesap vermesi lazım ve hala bu konuda hukuki süreç tamamlanmamış. Türkiye, narkotik suçlarla ile anılan bir ülke olmamalı.”

TÜRKİYE'NİN BU TÜR SUÇLARLA ANILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ayrıca, “İktidar tekrar nasip olursa, Türkiye'nin adının bu tür suçlarla anılmasına izin vermeyeceğiz. Tek tek mücadele edeceğiz. Uyuşturucunun altyapısını yok etmemiz gerekir. Engelleyici tedbirler olarak metruk binalarsa metruk binalar yok edilmeli. Son adım emniyete düşüyor. Narkotik suçlar rehabilite gerektiren suçlardır'' dedi.

Çalıştay 3 oturum ile devam etti. Oturumlar, uyuşturucu bağımlılığını psikolojik, sosyolojik, hukuksal, anayasal, adli, Sivil Toplumda Örgütlenme başlıkları ile ele alarak çok yönlü bakış açısı sunar nitelikte gerçekleştirildi.

“KATKI SAĞLAYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Çalıştay’ı değerlendiren Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise, “Türkiye’nin dört bir yanından büyük bir ilgi ile katılım sağlanan bu ilk çalıştayın bir başlangıç olduğunu ve devamında farklı tema ve içeriklerle devam edeceğini özellikle belirtmek isterim. Bu vesileyle, çalıştayımıza bizzat katılım sağlayan başta Gelecek Partisi Gn. Başkanı Sn. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve saygıdeğer eşi Sn. Dr. Sare Davutoğlu’na; Yenimahalle Belediye Başkanı Sn. Fethi Yaşar’a; Prof. Dr. Serap Yazıcı, Ayhan Sefer Üstün, Feramuz Üstün, Feridun Bilgin, Nedim Yamalı, Mustafa Bilici, Av. Hasan Seymen, Raziye Gök Aktaş, Ayşe Övündür, Av. Ali Aydın, Şükrü Kırboğa, Hasan Hüseyin Bozok başta olmak üzere tüm Genel Merkez Yetkililerimize, KK üyelerimize, PYK ve PİK üyelerimize; siyasi parti temsilcilerine, (CHP, Deva, Vatan, Yeniden Refah, Hür-Dava, DSP, Memleket Partisi, İYİ Parti) Umder, Ak Hayatlar, Tumak, Aybuder, Kurtuluş Vakfı, Gül Gençlik Derneği, Tüdef ve Eski Yeni Doğanlılar Derneği’ne; Sn. Duriye Özlü’ye; Ankara, İstanbul, Konya, Milas, Fethiye, Yenimahalle, Keçiören, Etimesgut, Elmadağ, Haymana, Pursaklar ve Polatlı teşkilatlarımıza, Ankara Gençlik Kolları Başkanı Alparslan Ziya Aslan’a; Program Sunucularımız Kainat Dilara Çakır ve Hakverdi Altuğ’a; ayrıca, yapılan üç ayrı oturumda, moderatör ve konuşmacı olarak çalıştayımıza katkı veren: Mustafa Gözel, Dr. Ayşe Güney, Dr. Ali Yılmaz, İsa Altun, Sude Naz, Asude Erdoğan, Hülya Çelik, Nejla Hasdemir, Sefa Taşkurt, Abdullah Başcı, Prof.Dr. Serap Yazıcı, Av. Seren Yıldız Öztürk, Leyla Yağanoğlu, Hacer Kamalı, Sabire Özdemiroğlu, Nermin Avcı, Ayşe Eriş, Cengiz Akkaya, Eşref Algan, Ahsen Tuba Teke, Dr. Gülnur Hayran Özkaya, Mevlüt Demir, Ufuk Tezdemir, Meziyet Tuna, Şükriye Kahraman, Meryem Denek, Fatma Ercan, Esma Verim, Hülya Turhan ve İbrahim Bakay’a; Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcıları ve Danışmanlarına teşekkür eder, çalıştayımızın ülkemize ve milletimize yol gösterici bir duyarlılığa vesilesi olmasını temenni ederim” şeklinde bir teşekkür konuşması yaptı.