Gelecek Partisi 14. İl Başkanları Toplantısı Genel Merkezde Yapıldı

Genel Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU yaptığı konuşmada; emeklilerin, EYT’ lilerin ve esnafların sorunlarını dile getirdikten sonra mafya liderlerinin iddiaları ve hukukun sessizliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu; “Biz intikam hareketi değiliz, rövanş hareketi asla değiliz. Biz gönül hareketiyiz. Sayın Cumhurbaşkanı müjde deyince bir duracaksınız, müjde demek kime müjde millete mi müjde.. birtakım rantiyecilere mi müjde? Sayın Cumhurbaşkanı da eski yeni birçok siyasetçiyi uçağına alıp, bütün siyasi kanatların hamisi konumunda Kıbrıs’a gitti. Rahmetli Denktaş’ın, Fazıl Küçük’ün de yaşadığı o küçük mütevazi ama onurlu binalar gecekonduymuş da Kıbrıs’a bir Külliye lazımmış, 500 dönümlük bir Külliye. İl ve ilçe başkanlarına Hz. Ömer’i örnek alın diyeceksiniz sonra kendiniz Hz. Ömer’in tevazusunu unutup, Hz. Ömer’in kul hakkını unutup, Hz. Ömer’in getirdiği temel ilkeleri unutup devlet itibarını yüksek binalarda arayacaksınız.” dedi.

Türkiye göçmenler konusunda iki yanlışın arasına sıkıştırılmak isteniyor

Genel Başkanımız; “Türkiye bugün göçmenler konusunda iki yanlışın, iki sapkın anlayışın arasına sıkıştırılmak istiyor. Hangi parti olursa olsun anonim konuşacağım ama herkes bu konuda kimlerin ne yaptığını biliyor. Bir yaklaşım burada ülkelerinde kimyasal silah baskısı altında yakınlarını kaybeden zor şartlarda gelmiş olan göçmenler konusunda onların suyunu bile kesme tehdidinde bulunan ve Anadolu kültüründe yer alan su gibi aziz ol, su içene yılan bile dokunmaz atasözlerini unutan, vicdandan kopmuş bir yaklaşımdır. Göçmenleri bu anlamda bütün Türkiye’nin bu tablosunu sanki günah keçisi göçmenlermiş gibi bir yaklaşım içinde davrananlar var. Bir tarafta ise daha çok iktidar kanadında gözüküyor yine istismarcı bir şekilde gömenlerin ucuz iş gücü sağlaması dolayısıyla devletin kontrolsüz plansız göçmen politikasını meşru kılmaya çalışanlar var.” dedi.

Konuşmasına devam eden Genel Başkanımız; “Bizim bu konuda iki temel ilkemiz vardır: Millet vicdanı, devlet aklı. Millet vicdanı olarak biz deriz ki asırlar boyu mazlum milletlere sığınak olmuş bu topraklar. Bu milletin vicdanı şunu der: Biz kapımızı çalan, yardım isteyenlere kapımızı kapatan bir millet olmadık. Avrupa’da görüldüğü gibi mültecileri neredeyse ikinci sınıf insan gören anlayışın parçası olmadık, olmayız.

Ama ikinci boyut da şudur: Devlet aklı neyi gerektirir, ortada bir mesele varsa bu meseleyi çözmeyi gerektirir. Siz ortada kontrolsüz bir şekilde bir göç politikası takip edeceksiniz. Tabiri caizse o göç politikası çuvallayınca ve ortalıkta bu göç politikasının sonuçları olan birçok yanlışlıklar yaşanınca döneceksiniz bunlar bize ucuz iş gücü sağlıyor diye meşrulaştırmaya çalıştıracaksınız. Hayır, göçmen meselesi varsa bunun müsebbipleri yanlış bir göç politikasını sürdürenlerdir. Tek boyutlu göçmen sorunuyla Türkiye karşı karşıya değil. Suriye ile Afgan göçmenler aynı statüde değil. Aynı gerekçelerle geliyor değiller.” dedi.

Türkiye geneli yürütülen teşkilat faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme yapan Teşkilat Başkanımız Dr. Selim TEMURCİ bilge sistemine ilişkin il başkanlarını bilgilendirdi ve il başkanlıklarımızın saha çalışmalarını değerlendirdi. İlçe atamalarını ve kongrelerini bitiren il başkanlarına teşekkür ederek tüm illerin ilçe başkan atamalarına ilişkin planlamalarını hızlıca tamamlamalarını iletti. İl ve ilçelerin mahalle başkanları ve sandık görevlilerine ilişkin yapılacak atamalarda dikkat edilmesi gereken konulara ilişkin katılımcılara bilgiler verildi.

Toplantıda söz alan il başkanları kendi illerine ilişkin değerlendirmelerde ve temennilerde bulundu.

GENEL MERKEZ TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI