Gelecek Partisi'nden Sendika Eylemine Destek

25 Ağustos Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayınlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na tebliğ edilen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 23. Maddesi Sendika seçme özgürlüğüne bir müdahale olarak görülerek sendikaları harekete geçirdi. Bugün saat 12’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yapmak üzere bir araya gelen yaklaşık 50 sendikaya Gelecek Partisi heyeti de destek verdi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Dış İlişkiler Başkanı E. Diplomat Ümit Yardım, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Erman, Ankara İl Yönetimi temsilcilerinin katıldığı eylemde, sendikaların hak arama mücadelesine destek verildi. Genel Başkan Yardımcısı Yardım, sendika temsilcilerine başarılar dileyerek, yanlarında oldukları mesajını iletti.

Toplu sözleşmenin ardından çıkan kararnameye göre, kurulu olduğu hizmet kolundaki memurların yüzde 1’ini aşamayan sendika üyeleri Toplu Sözleşme İkramiyesi’nden yararlanamayacak, iş kolu barajı ise mayıs ayı istatistiklerini esas alacak. Kararname ile memurların konfederasyona veya büyük sendikaya yönelmesi kaçınılmaz hale getirilecek. Karar, herhangi bir konfederasyon üyesi olmayan küçük ve bağımsız sendikaların yok olması anlamı taşıması itibari ile dikkat çekiyor.