Milli Eğitim Bakanının Görevden Alınması ile İlgili Gelecek Partisi'nin Değerlendirmesi

06.08.2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan kararname ile yaklaşık 3 yıl bakanlık yapan Ziya Selçuk görevden ayrılmıştır. Kendisi ile beraber görev yapan bakan yardımcısı Milli Eğitim Bakanı, ikisi mevcut genel müdür, birisi dışardan olmak üzere üç kişi bakan yardımcısı olarak atanmıştır. Görevi bırakan Ziya Selçuk’un yerine bu başarısız tablonun bir parçası olan bakan yardımcısı ve bürokratların yeniden görevlendirilmiş olması da tam bir Türk tipi başkanlık sisteminin garabet örneğidir.

AK Partinin MHP ile koalisyon şeklinde yürüttüğü Cumhurbaşkanlığı hükümet modelinin her alanda olduğu gibi eğitim alanında da telafisi zor yaralar bıraktığını görmüş olmakla birlikte yeni yönetim kadrosundan geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz için eğitim alanında yapacakları hizmetlerin başarılı olmasını ümit ediyoruz.

Ziya Selçuk, 3 yıl süren Bakanlığında atanamayan öğretmenler, öğretmenlik meslek yasası, delik deşik edilen idareci atama yönetmelikleri gibi temel sorunlara dahi çözüm üretememiştir. Pandemi döneminde tüm dünya gerekli önlemler çerçevesinde yüz yüze eğitimi sürdürürken, 2 yıl süresince okullar yüz yüze eğitime geçememiş, uzaktan ve hibrit eğitimin temel alt yapısı olan EBA, tablet, bilgisayar, internet eksikliklerini de gideremeyerek binlerce öğrenci ve veliyi mağdur etmiştir. Bunun yanında “vizyon, strateji, ufuk” gibi kavramlarla kişisel gelişimi ötelemiş, sonuç olarak son yılların en büyük eğitim sorunlarını toplumumuzun ve milletimizin üstüne yıkmıştır. Ayrıca son dönemlerde tasarım beceri atölyeleri, bilişim ve yazılım gibi alanlarda ortaya atılan yolsuzluk iddiaları konusunda da görevi bırakan Ziya Selçuk ve yeni kadronun kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu da devam etmektedir.

Son 2 yılı heba edilen 25 milyona yakın ilk, orta, lise ve üniversite öğrencileri ve aileleri adına 2021-2022 eğitim öğretim döneminin başlangıcında, yeni bakan ve yönetiminin net, şeffaf ve kararlılık içerisinde eğitimde nasıl bir yol izleyeceğini en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz.

Gelecek Partisi olarak, her zaman hükümetin eğitim politikalarını yakından takip edecek, alternatif ve yön gösterici muhalefet anlayışımız gereği çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

Eğitim Politikaları İzleme Kurulu Başkanlığı