Devlet Aklı ve Millet Vicdanı Rehberliğinde Düzensiz Göç Sorunu ve Çözüm Önerileri: Gelecek Modeli

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, partisinin Düzensiz Göç Çalışma Grubu tarafından Genel Merkez’de düzenlenen ‘’Devlet Aklı ve Millet Vicdanı Reheberliğinde Düzensiz Göç Sorunu ve Çözüm Önerileri: Gelecek Modeli’’ programında konuştu. Davutoğlu, konuşmasında iktidarın düzensiz göç politikasına tepki gösterdi. "Bugün ülkemiz çok ciddi bir düzensiz göç sorunuyla karşı karşıya ve iktidarın şu anda göç politikası yoktur. " dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı E. Büyükelçi Ümit Yardım Koordinatörlüğünde, E. Vali İzzettin Küçük, Hukukçu Meryem Türktekin ve Dr. Alptekin Hocaoğlu tarafından rapor haline getirilip sunumu yapılan kapsamlı çalışmanın tanıtımını yapan Ahmet Davutoğlu iktidarı umursamazlıkla suçladı.

Bugün ülkemizin çok ciddi bir düzensiz göç sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirten Davutoğlu sözlerine özet olarak şu şekilde devam etti;

‘’Sadece bu yıllara has bir sorunla karşı karşıya değiliz. Düzenli göç doğru tabirdir. Devlet aklı diyorum biz ilk defa göçlerle karşılaşmıyoruz. Yakın dönemde de ilk defa karşılaşmıyoruz. Balkan savaşlarından bu yana Balkanlardan dalga dalga gelen göçleri Anadolu toprakları karşıladı. Hepimiz bu sorumluluğu stratejik bir akıllı bir demokratik hukuk devleti kurallarıyla, evrensel insan haklarını riayet eden saygın bir ülke imajıyla birleştirmek zorundayız.

MUTLAKA TEDBİR ALINMALIDIR

Ortada sanki hiçbir sorun yokmuşçasına bu düzensiz göç olgusu karşısında aciz bir tutum sergileyen, sistematik bir bütünlülükle yaklaşmayan, her kafadan sesin çıktığı iktidarın yaklaşımı. Ne planlıyorsunuz? Doğu'dan gelen Suriye'den gelen göçlerle ilgili, vatandaşlık verilenlerle ilgili ne planlıyorsunuz? İktidarın şu anda göç politikası yoktur. Türkiye düzensiz göç ordusuyla karşı karşıyadır, mutlaka tedbir alınmalıdır. Bu tedbir insan haklarına aykırı olamaz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin devlet kültürüne ve devlet vicdanına da yabancı kalamaz. Zorluklarla karşılaşacağız. Bu bizi saygın bir ülke yapacak. Böyle bir sorun yokmuş gibi kafasını deve kuşu misali kuma gömenler, bu sorunu görmeyenler, bu soruna çözüm bulmayanlar, bu sorunu çözmesi gereken kurumların içini boşaltanlar yani bugün ki iktidar sahipleri de bundan sorumludur.

BEŞ ANA PERSPEKTİF ÜZERİNDE DURDUK

Bu konuya yaklaşırken beş ana perspektif üzerinde durduk. Birincisi insan onuru ve insan haklarına dayalı vicdani yaklaşım ikincisi devlet aklına dayalı kamu güvenliği ve kamu düzen anlayışı sınır güven anlayışı, üçüncüsü düzensiz göç diyoruz tek bir kategori yok, çok farklı kategoriler var. Suriye'den geçici koruma altındaki gelen Suriyeliler, Afganistan'dan gelenler, İran'dan gelenler, Afrika'dan kolay vatandaşlık yoluyla gelenler. Ve bunların hepsinin ayrı kategoride incelenmesi lazım. Tek ve standart bir yaklaşım benimsemek doğru değil. Dördüncüsü barışçıl bir diplomasiyi tekrar Türk dış politikasına egemen kılmak lazım. Ve nihayet beşincisi kurumsal devletin kurumsal aklını ve yapısını harekete geçirmek lazım.

Bu bağlamda güçlü bir ekibimiz var. Bir düzensiz göç çalışma grubu oluşturduk. Bu grubun çok saygın üyeleri var. Gelecek Partisi iktidarında düzensiz göç konusunda en etkin tedbirleri oluşturacak bir ön hazırlığı yapacağız. ‘’

Katılımcıların sunumları ardından program Ahmet Davutoğlu’nun raporu geniş olarak aktarımıyla son buldu.

***

NOT: Raporu aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Göç Raporu Dosya Türü : pdf